Неделното църковно училище във Велико Търново при православния храм „Св. Никола“ е на 180 години. В часовете по вероучение двайсетина деца учат това, което са учили и предците им, обяснява отец Славчо Иванов. Според него часовете по религия след неделната служба са важни в днешните времена.
Времена на подмяна
„Особено в днешно време, когато се подменя историята, когато се подменят дисциплините. Наблюдаваме това нещо да се стигне до там да подменят толкова много думи в романа „Под игото“ на Иван Вазов. Нашите дисциплини, Слава Богу, през вековете са едни и същи, не са подменени. Дори имаше години, когато използвахме учебници от царско време. По тях работихме в първите години, само че предлагахме знанията в съвременен вид“.
Вярата и знанието не си противоречат, смята отец Славчо:
„И при нас, в неделното училище, тези дисциплини, които преподаваме - гледаме да съхраним и нашата вяра, а и знанието за различните неща, които ни заобикалят и най-вече по какъв начин ние да живеем. Примерно преди 100 години на нашите предци са им предлагали, са вменявали, че човек е излязъл от маймуната. Заварихме тези години. Сега ни предлагат още по-щури идеи, които са вече много брутални, много насилствени, говоря за джендърската идеология. Учим ги, че Бог е сътворил два пола мъжки и женски, Адам и Ева“.
В пепелта на пожара
Според историческите данни първото славянобългарско църковно училище в Търново е изградено през 1839 г. След десетина години в града избухва огромен пожар, който унищожава училището заедно с 600 къщи. След това видният търновски търговец хаджи Минчо дарява пари за нова сграда. Днешната пристройка към храма „Св. Никола“, където се помещава неделното училище, е съградена преди четвърт век.
И двете деца на Надежда Димитрова посещават неделното училище във Велико Търново.
„Семейството е вярващо и децата да получават този вид образование, освен вкъщи, и по по-специален начин от свещеник и да са в църквата, защото е много важно християнските ценности да присъстват в живота им. Доброто като понятие е философско, но и християнско. Доброто се носи в душите на хората. Аз лично го свързвам с неосъждане, с приемане на хората, с възможността, ако можеш, винаги да помогнеш на някой“, казва тя.
Синът на Надежда Димитрова – 11-годишният Тома Димитров, е в църквата от бебе. Христос ни помага и ни учи на добро и любов, казва русият младеж, който, като всички останали момчета на неговата възраст, е с модерна прическа, ходи с дънки и кецове и не излиза от телефона си.
Да правиш добро
„Ние не правим такива грехове като другите и ако правим, можем да се пречистим от тях. По-различен съм от другите деца с вярата в Христос. Те много рядко идват на църква точно по празниците като Рождество Христово, а ние всяка неделя идваме. Всичко ми е интересно в часовете по вероучение. Сега по празниците има и други разкази, освен за Христос, и за отците. И ми е много интересно. Като правиш добро на някой рядко се връща, но пак ти е хубаво на душата, че си направил нещо добро и си мисля, че тази вяра е правилна и точно за това името е православна вяра, направо е, да се помолиш на иконите и Господ ще ти прости“.
От месец в неделното църковно училище в часовете по вероучение идва и 9-годишинят Давид Кираджиев:
„Научавам много неща за Бог, за Исус Христос и ми харесва. Господ е създал земята и първите хора на земята, които са били Адам и Ева. Той е създал цялата вселена, всички планети и това ме удивлява. На Рождество се е родил Исус Христос, синът на Бог“, вече знае Давид.
За Рождество Христово престоятелят на църквата „Св. Никола“ във Велико Търново отец Славчо Иванов пожелава:
„Нека витлеемската звезда да огрее сърцата на всички деца, да огрее домовете на православните християни и по този начин да станат съпричастни с тази божествена радост, която са изпитали и пастирите, и ангелите като се пеели слава във висините Богу, на земята мир, на човеците – благоволение“.
Темата в звук чуйте в аудио файла.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..