Неделното църковно училище във Велико Търново при православния храм „Св. Никола“ е на 180 години. В часовете по вероучение двайсетина деца учат това, което са учили и предците им, обяснява отец Славчо Иванов. Според него часовете по религия след неделната служба са важни в днешните времена.
Времена на подмяна
„Особено в днешно време, когато се подменя историята, когато се подменят дисциплините. Наблюдаваме това нещо да се стигне до там да подменят толкова много думи в романа „Под игото“ на Иван Вазов. Нашите дисциплини, Слава Богу, през вековете са едни и същи, не са подменени. Дори имаше години, когато използвахме учебници от царско време. По тях работихме в първите години, само че предлагахме знанията в съвременен вид“.
Вярата и знанието не си противоречат, смята отец Славчо:
„И при нас, в неделното училище, тези дисциплини, които преподаваме - гледаме да съхраним и нашата вяра, а и знанието за различните неща, които ни заобикалят и най-вече по какъв начин ние да живеем. Примерно преди 100 години на нашите предци са им предлагали, са вменявали, че човек е излязъл от маймуната. Заварихме тези години. Сега ни предлагат още по-щури идеи, които са вече много брутални, много насилствени, говоря за джендърската идеология. Учим ги, че Бог е сътворил два пола мъжки и женски, Адам и Ева“.
В пепелта на пожара
Според историческите данни първото славянобългарско църковно училище в Търново е изградено през 1839 г. След десетина години в града избухва огромен пожар, който унищожава училището заедно с 600 къщи. След това видният търновски търговец хаджи Минчо дарява пари за нова сграда. Днешната пристройка към храма „Св. Никола“, където се помещава неделното училище, е съградена преди четвърт век.
И двете деца на Надежда Димитрова посещават неделното училище във Велико Търново.
„Семейството е вярващо и децата да получават този вид образование, освен вкъщи, и по по-специален начин от свещеник и да са в църквата, защото е много важно християнските ценности да присъстват в живота им. Доброто като понятие е философско, но и християнско. Доброто се носи в душите на хората. Аз лично го свързвам с неосъждане, с приемане на хората, с възможността, ако можеш, винаги да помогнеш на някой“, казва тя.
Синът на Надежда Димитрова – 11-годишният Тома Димитров, е в църквата от бебе. Христос ни помага и ни учи на добро и любов, казва русият младеж, който, като всички останали момчета на неговата възраст, е с модерна прическа, ходи с дънки и кецове и не излиза от телефона си.
Да правиш добро
„Ние не правим такива грехове като другите и ако правим, можем да се пречистим от тях. По-различен съм от другите деца с вярата в Христос. Те много рядко идват на църква точно по празниците като Рождество Христово, а ние всяка неделя идваме. Всичко ми е интересно в часовете по вероучение. Сега по празниците има и други разкази, освен за Христос, и за отците. И ми е много интересно. Като правиш добро на някой рядко се връща, но пак ти е хубаво на душата, че си направил нещо добро и си мисля, че тази вяра е правилна и точно за това името е православна вяра, направо е, да се помолиш на иконите и Господ ще ти прости“.
От месец в неделното църковно училище в часовете по вероучение идва и 9-годишинят Давид Кираджиев:
„Научавам много неща за Бог, за Исус Христос и ми харесва. Господ е създал земята и първите хора на земята, които са били Адам и Ева. Той е създал цялата вселена, всички планети и това ме удивлява. На Рождество се е родил Исус Христос, синът на Бог“, вече знае Давид.
За Рождество Христово престоятелят на църквата „Св. Никола“ във Велико Търново отец Славчо Иванов пожелава:
„Нека витлеемската звезда да огрее сърцата на всички деца, да огрее домовете на православните християни и по този начин да станат съпричастни с тази божествена радост, която са изпитали и пастирите, и ангелите като се пеели слава във висините Богу, на земята мир, на човеците – благоволение“.
Темата в звук чуйте в аудио файла.Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..