Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научните пробиви през 2019-а

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Традиционно през последните десетина години най-големите неща, които се случват, са именно в Космоса. Там са концентрирани най-много усилия. Там има ужасно много нови неща за откриване“. Това коментира пред БНР Никола Кереков от платформата Рацио.бг.

„Техническите и теоретични предизвикателства на Космоса продължават сериозно да вълнуват учените. Големи открития в Космоса се случват непрекъснато. Случваха се и тази година, която беше много силна. Тази година се навършиха 50 години от първото кацане на лунната повърхност на човешки крак. Имаше много мисии, насочени към Луната“, посочи той в интервю за предаването „Преди всички“.

Според него не сме готови за пилотирана мисия до Марс. Конкретно в тази сфера имаме нужда от доста повече изследвания, а за да ги направим, най-лесният начин е да използваме най-близкото до нас небесно тяло – Луната, за да тестваме необходимите ни технологии, добави той и изказа мнение, че Луната е чудесна междинна стъпка за пътуването ни към Марс.

„Може би най-добрият вариант би бил следващият космически кораб по посока на Марс да бъде стартиран именно от орбитата на Луната например, където ще ни е много по-лесно, а не от Земята, където ще ни трябват много повече ресурси и много по-голяма ракета“, коментира Кереков.

Според него 2019 година е доближила науката до обикновения човек, любителя. Обществото е доста по-ангажирано с наука и всяка изминала година това става все повече, категоричен е той.  

Пробивите в медицината - най-вълнуващи за обществото

71 вида растения и животни са открили учените през тази година. През 2019-а имаше също археологически и медицински открития.

Големите пробиви в медицината най-много вълнуват обществото, каза Никола Кереков. Той изброи част от успехите в тази област – разработката на ваксина срещу рак на гърдата, успешните клинични изпитвания на лечение срещу цистична фиброза, успехите на полето на ебола с одобрената ваксина и два медикамента.

Много близо сме до изкореняване на детския паралич, изтъкна той. Скоро обаче няма да успеем да преборим морбили, добави още Кереков и уточни, че основният проблем при това заболяване идва от антиваксърското движение. По думите му тук проблемът не е с медицината, а е обществен и политически.

Според Кереков най-големият пробив в науката през тази година е бил развитието на нова разновидност на метода за генно редактиране "Криспър". Развитието на този метод определено прокарва пътя на генното редактиране към реални терапевтични цели, смята той.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел прехвана ракета, изстреляна от територията на Йемен, порази позиции на хутите

Израелската армия съобщи, че е прехванала ракета, изстреляна от територията на Йемен. В резултат на това бяха задействани предупредителни сирени в централната част на Израел заради опасения от падащи отломки. Впоследствие израелската армия нанесе удари по позиции на хутите. "Израелските военновъздушни сили прехванаха ракета, изстреляна от..

публикувано на 19.12.24 в 08:05
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Българският евроатлантизъм никога не е бил особено автентичен

Нормална позиция е тази на държавния глава Румен Радев да даде време и шанс да се направи правителство в рамките на възможното. Очевидно той не бърза да лансира свой собствен проект, каза доц. Иво Инджов, преподавател по журналистика, в интервю пред БНР. " България  има полза от печелене на време и институциите също , важно е дали са..

публикувано на 19.12.24 в 08:02
Антъни Блинкън

Блинкън призова ислямистите, взели властта в Сирия, да спазят обещанията си за умереност

Американският държавен секретар Антъни Блинкън призова радикалните ислямисти от групировката, която взе властта в Сирия, да спазят обещанията си за умереност, ако искат да избегнат изолацията, наложена на талибаните в Афганистан. В интервю за Би Би Си фактическият лидер на Сирия Ахмед ал Шараа заяви, че страната е изтощена от войната и не..

публикувано на 19.12.24 в 07:58
Петър Тодоров (вляво), подсъдим за катастрофата, при която загина 15-годишният Филип Арсов.

Съдът заседава по делото за смъртта на 15-годишния Филип, прегазен на пешеходна пътека в София

СГС ще заседава по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който миналия септември беше прегазен на пешеходна пътека в центъра на София от пиян шофьор. Прокуратурата ще иска по-тежко обвинение за Петър Тодоров, прегазил с колата си 15-годишния Филип Родители на загинали деца на пътя на протест, искат справедливост за смъртта на..

публикувано на 19.12.24 в 07:50

Втори украински удар по петролната рафинерия в Новошахтинск за шест месеца

Русия и Украйна продължават размяната на удари по цели на териториите на двете страни. Руските системи за противовъздушна отбрана са отблъснали украинска атака, при която са изстреляни 10 ракети по Ростовска област. Това съобщи местният губернатор Юрий Слюсар, цитиран от Ройтерс. Нападението е последвано от атака на украински безпилотни..

публикувано на 19.12.24 в 07:47
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте (вдясно) се среща с украинския президент Володимир Зеленски (вляво) в резиденцията на генералния секретар на НАТО в Брюксел, Белгия, 18 декември 2024 г.

Лидерите от ЕС на среща в Брюксел, във фокуса е ситуацията в Украйна

Европейските лидери се събират на среща днес в Брюксел, във фокуса на която ще бъде ситуацията в Украйна. На заседанието ще присъства и президентът на страната Володимир Зеленски.  Зеленски е в Брюксел от снощи, където вечеря с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в присъствието на високопоставени европейски лидери. В кратко съвместно изявление с..

публикувано на 19.12.24 в 07:45

Последно заседание на ВСС, на което се правят номинации за председател на ВАС

Днес е последното заседание на Висшия съдебен съвет, на което могат да се правят номинации за председател на Върховния административен съд.  След като Пленумът на съда и служебният правосъден министър се отказаха от правомощието си да внесат кандидатури, единствената възможност процедурата да не се провали за втори път, е това да направят..

публикувано на 19.12.24 в 07:43