Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мила Искренова: Танцът е абсолютното ми посвещение

Хореографката показва рисунки и скици от подготовката на спектакли

Мила Искренова
Снимка: БГНЕС

Хореографката Мила Искренова прави своя самостоятелна изложба в галерия "Етюд" в София. Искренова, която има и издадени книги, разкрива пред публиката друга своя творческа страна, която определя като по-интимна и лична, за разлика от танца и хореографията, с които общува със света.

"За мен професията е това, с което се изхранваш, с което си печелиш хляба – там ти нямаш право на настроения. Оттам нататък обаче може да бъдеш още много неща. За щастие за мен рисуването е, може би, най-интимната дейност“, споделя тя в предаването "Графити по въздуха". Танцът е абсолютното ми посвещение – от начало до край, допълва Мила Искренова.

Откриването на изложбата е на 27 януари. В галерия „Етюд“ работи нейна колежка – хореографката Галина Борисова, която „сръчкала“ Мила Искренова да подбере картини за изложбата. „Оттам дойде поканата и настойчивата инициатива да се направи тази изложба. Приела съм вътрешно, че хореографията е това, с което аз общувам социално. А тези интимни мои дейности не съм имала амбицията да ги показвам никога.“

Тя рисува от много малка, „като всички деца, които и в училище учат рисуване“.

„Аз рисувах обаче с огромно удоволствие и извън часовете. Вкъщи си рисувах някакви измислени герои или прерисувах рисунки, които особено много ми бяха харесали в книжките. През цялото време съм рисувала, през много големи интервали от време понякога. Рисувах много, когато бях в Италия – тя ми подейства изключително стимулиращо. Там рисувах в едни бележници, малки, с водни бои и моливи. След 2000-та година започнах да рисувам и с маслени бои, започнах да рисувам портрети.“

Мила Искренова се запалила и по рисуването в източен стил, подарили й специални четки от Япония за рисуване с туш и водни бои.

Част от творбите в изложбата са фотокопия на рисунки и скици, които хореографката е правила при подготовката на спектакли. „Те са много интересни. Слава Богу, че съм ги запазила, защото там нагледно може да се види как един хореограф вижда музиката. При мен музиката се превръща в образи, в диаграми, понякога в архитектурни образи. Аз не я разчитам на времена и тактове. Като едни големи енергийни вълни, които се опитвам да визуализирам.“

Независимо от мненията, че съвременният танц е силно социален, никога не съм си позволявала на сцената да кача директно социални проблеми – за мен това е вид профанизиране, признава Мила Искренова. „Нивото, на което аз мисля в изкуството, не допуска пряката намеса на социалните проблеми.“

Още за фините връзки между сцената и рисуването - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40