В община Пещера стартира подписка за иницииране на местен референдум, на който да се поиска мнението на местните жители за изграждането на депо за опасни отпадъци. Става дума за депо към инсталацията за изгаряне на промишлени отпадъци към дъщерното на завод БИОВЕТ дружество „Грийнбърн“. Това ще е първи референдум в региона.
За организирането на референдума е създаден инициативен комитет.
Подписката трябваше да стартира днес, но ще започне на 23 януари, тъй като юристите от инициативния комитет са счели, че трябва да изчистят някои законови процедури. Освен в Пещера, в подписката ще участват и жителите на селата от общината, поясни председателят на гражданския комитет Златка Цвеева. „Ще се стремим да съберем поне 3 хиляди гласа. Трябва да ви кажа, че за първи път пещерци са толкова единни“, заяви тя.
Жителите на Пещера са обезпокоени, че двата най-големи завода в града замърсяват въздуха, а миризмите са ежедневие. Никой не знае какво излиза от промишлените комини. Понякога пушеците са бели, понякога черни.
От инициативния комитет твърдят, че онкологичните заболявания в района драстично са се увеличили. „Почти няма човек в Пещера, който да умира от друго. Въздухът в Пещера е отвратителен. Мирише отвратително. Преди пушеше един комин, сега пушат четири-пет“, описват картината пещерци.
Депото, което предстои да се изгради, трябва да обслужва инсталацията за изгаряне на отпадъци към новия завод. Инсталацията работи втора година. За съществуването й обаче се е разбрало съвсем скоро. Какво точно се изгаря там, в града не са наясно.
„Кой е разрешил, без такова депо, пускането на такава мощност на територията на общината? Къде се съхраняват сега тези отпадъци? От РИОСВ е изпратено само едно инвестиционно намерение без ясни цели. Трябва да се види какви са тези отпадъци, какво точно се замърсява“, коментира кметът на града Йордан Младенов.
Подписка с искане за чист въздух започват и в община Брацигово, тъй като според местните хора с въздушното течение често миризмите от Пещера достигат и родопската община.
„Защото вятърът отвява отрови и там“, отбеляза Златка Цвеева.
Жителите на Пещера очакват намесата и на новия министър на околната среда и водите Емил Димитров, тъй като до момента отговорните институции мълчат по казуса.
Още информация по темата - в звуковия файл.
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..