В Националната здравна стратегия ще бъдат включат конкретни и ясно разписани текстове за грижите за възрастни хора с деменция. Това увери в предаването "Хоризонт до обед" акад. Лъчезар Трайков, председател на работната група, изготвила документално психиатричния модул на стратегията. Трайков е ръководител на Катедрата по неврология в Медицинския университет в София и председател на Българското дружество по деменции.
Разписването на документа е станало под надзора на Европейската асоциация по деменции, той е направен по модел на европейските стратегии за деменции. Преди Коледа документът е бил готов и предаден на здравния министър, посочи акад. Лъчезар Трайков.
"И вътре има както параграфи за диагностика, ранна диагностика, лечение и проследяване - ще рече медицинската страна, така и параграфи за това как трябва да се организират дневни центрове, как трябва да се организират домовете, каква трябва да бъде юридическата грижа за тези хора, какви са им правата. Всички аспекти са описани."
"Дементно болните са огромна група болни. В България говорим може би за 100-150 хиляди човека. Не всички живеят в домове. По-голямата част са в семействата, там се грижат за тях, там ги наблюдават. Все по-честа е практиката тези пациенти да бъдат оставени в дом, където да се грижат други хора", поясни акад. Трайков.
На базата на този документ трябва да бъдат подготвени стандарти за обучение на всички нива - болногледачи, лекари, психолози, уточни експертът. "У мен остава усещането, че няма да остане поредният документ, написан от експерти. През цялото време имах усещането, че институции и експерти работим заедно за една обща кауза."
Акад. Трайков разказа, че в продължение на 7-8 години се е обръщал към всеки здравен министър с предложение да се създаде работна група по проблема. "Като подчертавам необходимостта от обучение на хора в тази област, тъй като областта е абсолютно непозната за всички, изготвяне на стандарти за подготовка на тези домове, стандарти за дневни центрове. Ще рече: как да бъде организирана не само диагностичната и лечебна помощ в рамките на здравните заведения, но и цялостната грижа за тези пациенти", подчерта специалистът.
Още по време на управлението на Пламен Орешарски е бил изготвен "първоначален драфт", но след падането на кабинета следващите министри не се заинтересували. "Следващият, който прояви голям интерес, беше министър Ананиев. Той откликна съвсем адекватно". Така се е стигнало до сформирането на последната работна група, финализирала работата по сегашните предложения.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..