Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бистра Якимова описва в книга магията на Централна Америка

Книгата “Магията на пътуването в Централна Америка” описва преживяванията на Бистра Якимова и съпруга й, който е фотограф, по време на двумесечно пътешествие в Централна Америка. 

"Понякога пътуваме до места, които се считат за опасни, които имат някакъв риск. Ти като посетител можеш да се чувстваш застрашен. И ние много внимателно проверяваме от всякакви източници, защото понякога - да, рискът е оправдан и ние може да се откажем, а понякога се случва да е обратното. И точно така се случи в Централна Америка - държавите Ел Салвадор и Хондурас", обясни в предаването "Графити по въздуха" Бистра Якимова. 
Пътешествието започнало в краят на ураганния сезон. В Ел Салвадор и Хондурас почти няма туристи. В по-големите градове има квартали, за които се смята, че са опасни, допълни Якимова.
"И там, да речем, по тъмно дори и местните хора не излизат. Примерно Сантана в Салвадор беше точно така. Много хубаво градче, но на някои места по тъмно не е много приятно и затова по-добре да не ходиш. Дори и местните не ходят."
Природата във всички държави в Централна Америка е доста впечатляваща, споделя Бистра Якимова.
"Може би защото е доста дива и запазена и защото не е толкова урбанизирана навсякъде. От едната страна Тихият океан, от другата страна Карибско море, високи планини и вулкани. Има много какво да се види."
На някои места може да се почувства спокойствие, уединение. Едно от интересните места, в които са нощували, било в тропическа гора в Коста Рика. "Там стаята ни, колибата ни, имаше две стени. И другото - отворено към гората. Съседите бяха маймуни, но бяха много възпитани съседи."
"Дори, когато заваля, ние имахме сериозни съмнения, този покрив ще издържи ли, обаче издържа, даже беше много стабилен. Иначе се събуждаш с шума и заспиваш със звуците на гората, което е трудно да се опише като изживяване", каза още Бистра Якимова.

Стари автобуси са основното превозно средство за придвижване в посетените от Бистра Якимова и Наце Сапунджиев държави в Централна Америка. Местните жители ги наричат "пилешки автобуси", защото в тях пътниците превозват и животни.

"Обикновено са пенсионирани училищни автобуси от Щатите, да кажем. Винаги са богато украсени вътре. Все едно влизаш в празник в този автобус".

Проблемът е, че хората се подреждат на няколко етажа, в различни чупки и стойки застават, за да могат да се поберат, описа превоза Бистра Якимова. "Понякога, когато трябва да пътуваш 5-6 часа, е и доста неудобно в същото време. Когато виждаш как се качват и още хора, и още хора, плюс няколко търговци, които ще продават храна за из път..."

Според Якимова лицата на жителите в Централна Америка излъчват спокойствие и щастие.

"Със сигурност качеството им на живот може да не е толкова високо, колкото е в някои други страни, но хората са много по-щастливи и доволни от това, което имат, макар и да не е много. Така че ние винаги много се вдъхновяваме по различни места по света като видим хора, които просто са в едно такова равновесие със себе си, оценяват малките неща, оценяват хората край тях и са наистина щастливи".

Бистра Якимова се е почувствала обнадеждена от пътуването. "Обикновено се връщаме много обнадеждени, защото виждаме хора от малки общности, от големи общности, богати, бедни - няма значение, които се опитват да решават разни проблеми - социални или на околната среда и са постигнали не малко. Просто ние няма как да знаем за тях, ако не отидем да ги видим, защото има толкова много неща на света. Едно такова пътуване е по-скоро обнадеждаващо, отколкото разочароващо." 

Още за тайните на Централна Америка слушайте в звуковия файл. 
Снимки: Бистра Якимова - Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празника на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16