Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бела Бенова показва фотографската си колекция от морски фарове

Кадрите са заснети по време на пътешествия с велосипед по различни крайбрежия

Корчула, Хърватия
Снимка: Бела Бенова

Над 13 хиляди километра с велосипед по крайбрежията на Черно, Средиземно, Адриатическо, Балтийско и Северно море. Това е направила Бела Бенова, пътешественик, писател и фотограф. 

Да снима морски фарове за Бела е неразделна част от всяко пътуване. Така се ражда идеята подбрани снимки от огромната й колекция фотографии на морски фарове са бъдат показани в изложбата "Дом на светлината" в Културен център "Морско казино" в Бургас.

Скандинавия, Великобритания, Ирландия са само част от посоките, където Бела Бенова е преоткривала и запечатвала магията на морските фарове, докато прекосява различни крайбрежия с велосипед. В изложбата тя представя и свои находки от Египет, Карибите и Мексико, където е пътувала с кораб. 

Котор, Черна гора

Изложбата се оказа динамичен проект, защото нито едно от нейните издания не е идентично с предходното, а непрекъснато се променя, сподели авторката на фотографиите в предаването „Рано в неделя“.

Бела е замислила изложбата така, че ако дадена снимка на фар бъде закупена, този кадър вече не се повтаря в следващите изложби. Изключение прави само за българските фарове, „тъй като човек трябва да помни и да знае откъде тръгва, преди да се оглежда по света“.

Санкт Петербург

С фотография Бела Бенова се занимава още от ученическите си години. „На 6 години родителите ми ме преместиха насила в София и тази любов към морето остана обект само на летните ваканции, но пък може би тя направи така, че се опитвам да се връщам в родния си град по-често, да пътешествам по моретата и на други страни и да се събира тази безкрайна колекция от морски фарове“, сподели тя.

„Самата аз всеки път се учудвам колко разнообразни могат да бъдат конструкциите, колко интересна, различна архитектура представят те. Самият ландшафт, на който се намират, пейзажът наоколо – всеки кадър е по някакъв начин уникален“, разказа още Бела Бенова.

Фарът на остров Св. Иван край Созопол

По родното Черноморие най-впечатляващ за нея е фарът на Шабла – той е и най-старият да нашето морско крайбрежие. „За момента най-искрено съм се вълнувала в Ирландия, но това не е толкова заради нещо специфично във фаровете там, колкото заради природата, цялото усещане към хората, към културата, свързана с морето, колко близо хората там живеят до морето.“

Изложбата вече е пътувала в различни градове на страната. Била е представена и в Прага. След Бургас ще поеме към Шумен, Русе, Пловдив, Оряхово.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Бела Бенова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39