„Пътят към победата“ е името на най-новата изложба на Регионалния исторически музей в Добрич, подредена от Отдел „Нова и най-нова история“, съвместно с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. Историческата рамка на експозицията е септември 1944 – юли 1945 г. Поводът е 80-годишнината от края на ВСВ, разказва историкът Цветан Сашев.
Пътят на 46-ти пехотен добрички полк в заключителния етап на ВСВ започва на 9 септември 1944 г. и завършва на 24 юли 1945 г., когато войниците са посрещнати тържествено в Добрич. През пътищата на Европа тези около 2400 млади мъже и жени преминават през изключително трудни обстоятелства и за съжаление част от тях така и не се завръщат и завинаги остават някъде по бойните полета на Европа. Говорейки за пътя на победата, трябва да знаем и каква е неговата цена, допълва Цветан Сашев. Затова и тази изложба има за цел да се отдаде дължимото уважение към тези, които са я платили, а именно 144 загинали и 154 ранени, някои от които тежко.
За историята на 46-и пехотен добрички полк разказва председателят на Регионалния клуб, носещ същото име, д-р Добрин Добрев. Затова и е обърнато внимание и на най-малките детайли на униформите, снаряжението, предметите от бита на военните на фронта.
Зад всеки един от предметите в тази изложба стои нечия човешка съдба и тяхната автентичност като че ли наистина проговаря на героичен език пред наблюдателя. За чувствата, страховете, очакванията и надеждите не само на воюващите, но и на техните близки, които очакват завръщането им, свидетелстват писмата, останали в архива на Регионалния исторически музей.
В едно от тях четем – „Мила мамо, едва днес останах свободен и бързам да ти се обадя. … Ти как си? Още продължаваш ли да мислиш, да се безпокоиш и да плачеш по цял ден? Всичко това е излишно. Радвай се, че войната тия дни ще свърши и в най-скоро време ще се съберем отново в нашия хубав Добрич. Целува те твой син Митко“.
Повече чуйте в репортажа на Мая Райнова в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..