Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“.

„Пътят към победата“ е името на най-новата изложба на Регионалния исторически музей в Добрич, подредена от Отдел „Нова и най-нова история“, съвместно с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. Историческата рамка на експозицията е септември 1944 – юли 1945 г. Поводът е 80-годишнината от края на ВСВ, разказва историкът Цветан Сашев.


Пътят на 46-ти пехотен добрички полк в заключителния етап на ВСВ започва на 9 септември 1944 г. и завършва на 24 юли 1945 г., когато войниците са посрещнати тържествено в Добрич. През пътищата на Европа тези около 2400 млади мъже и жени преминават през изключително трудни обстоятелства и за съжаление част от тях така и не се завръщат и завинаги остават някъде по бойните полета на Европа. Говорейки за пътя на победата, трябва да знаем и каква е неговата цена, допълва Цветан Сашев. Затова и тази изложба има за цел да се отдаде дължимото уважение към тези, които са я платили, а именно 144 загинали и 154 ранени, някои от които тежко.

За историята на 46-и пехотен добрички полк разказва председателят на Регионалния клуб, носещ същото име, д-р Добрин Добрев. Затова и е обърнато внимание и на най-малките детайли на униформите, снаряжението, предметите от бита на военните на фронта.


Зад всеки един от предметите в тази изложба стои нечия човешка съдба и тяхната автентичност като че ли наистина проговаря на героичен език пред наблюдателя. За чувствата, страховете, очакванията и надеждите не само на воюващите, но и на техните близки, които очакват завръщането им, свидетелстват писмата, останали в архива на Регионалния исторически музей. 

В едно от тях четем – „Мила мамо, едва днес останах свободен и бързам да ти се обадя. … Ти как си? Още продължаваш ли да мислиш, да се безпокоиш и да плачеш по цял ден? Всичко това е излишно. Радвай се, че войната тия дни ще свърши и в най-скоро време ще се съберем отново в нашия хубав Добрич. Целува те твой син Митко“.

Повече чуйте в репортажа на Мая Райнова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07