Националната художествена академия представя изложба на дипломираните магистри по приложни изкуства. Творбите са събрани в галерия "Академия" и могат да бъдат видени до 23-и февруари.
"Тази година от факултета в изложбата са представени 18 дипломирани студента от 8 специалности", каза доцент Мирослав Богданов, декан на Факултета по приложни изкуства в Националната художествена академия.
Александър Василев, дипломиран магистър, специалност резба представя в изложбата две скулптури. Те представляват акустични пластики: "Аз впоследствие се запалих към занаята и към изкуството благодарение на моя професор и на заниманията в Академията".
Много от студентите се реализират в България, коментира доцент Мирослав Богданов:
"Някои опитват в чужбина, успяват, други пък се връщат. Последно време ми се случи да се срещам с бивши студенти, които са натрупали опит в различни дестинации по света, някои от тях са се върнали в България", допълни Богданов.
Има пропаст между широката публика и професионалистите във всички видове изкуства, според доцент Мирослав Богданов.
"Затова казах, че изкуство трудно се прави в днешно време, тъй като различни са факторите. Ето, да кажем, в нашия факултет дизайн специалностите са пряко свързани с икономика и със субекти, които са част от този пейзаж. Институции, които трябва да възлагат", подчерта преподавателят.
За създаването на творбите Александър Василев черпи вдъхновение от движението в природата, от динамиката на музиката, която слуша.
"Трудното е човек да намери сродни умове и аз по-скоро към това се стремя. Не се стремя да впечатля абсолютно всички, а по-скоро правилните хора, с правилната нагласа," допълни младият творец.
Художникът трябва да се съмнява първо в себе си, за да има крачка напред, каза доцент Мирослав Богданов.
"Има една такава тенденция, която наблюдавам понякога, разбира се, пак не искам да абсолютизирам, някои млади колеги, завършвайки, смятат, че вече всичко са постигнали и знаят и тръгват много смело. Това е характерно за тяхната възраст и е радостно, но все пак трябва да остава едно - защо, дали", каза преподавателят в Националната художествена академия.
Интервюто можете да чуете от звуковия файл.Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..