„Ние всички мислим: това на нас не може да се случи. Всички „герои“ в книгата – те са си мислели по същия начин, но основното е, че става дума за човешки грешки в повечето истории. И всеки, който прочете, тези истории, да знае – един опит, да види как може да не ги допусне“, казва пред "Хоризонт" Георги Стоянов, който е редактор в регионален сайт в Плевен. Човешкият фактор е водещ при пътните инциденти, категорична е статистиката, която Стоянов е проучил детайлно.
Официална статистика Пътна полиция води от 1951 година. „До 2018-а малко над 60 хиляди са загиналите. Пострадалите за същия период са над 400 хиляди. Цялата статистика я има описана в книгата, година по година. Може да се види как расте бройката. Има някакво „подобрение“, грубо казано, в последните десетина години.“
„Книгата е изцяло за човешкия фактор при пътните инциденти – шофиране под въздействие на алкохол, гонки, шофиране под въздействие на наркотици, несъобразена скорост, ровене в телефона“, допълва авторът.
За написването на книгата го е провокирала работата му. „Всеки ден отразяваме бюлетина на МВР, както знаем, много голяма част от новините там са свързани с пътните инциденти. В плевенска област имаше няколко катастрофи с млади хора последните години, които ме жегнаха вътрешно. Брат ми е пожарникар – разказва как вадят пострадали и загинали, режат ламарини…“, споделя Стоянов.
Георги Стоянов търси формула книгата да стигне до повече млади хора. Затова прави паралелна кампания. Идеята беше кампанията да е насочена към младите хора - след като чуят посланията, може би инстинктът им за самосъхранение ще се засили – както спрямо собствения живот, така и спрямо чуждия, надява се журналистът.
Кампанията върви в повече от 15 града от миналия април. „Това беше идеята, да не е просто книга, а във всеки град да има едно събитие пред младите хора. На всяко училище подарявам по една книга, да я има книгата в библиотеката на училището.“
В книгата си Георги Стоянов е включил и препоръки за действия при катастрофи. „Тях ги включих по една друга причина – сега има тенденция като стане пътен инцидент, вади се телефонът, почва да се снима и се качват снимки, клипчета във Фейсбук, вместо нормалната първична човешка реакция да помогнеш или да не пречиш.“
Книгата има официална Фейсбук страница, откъдето може да се поръча. Популярни личности от спорта са застанали зад кампанията.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..