Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентското предаване "Ателие" ще се излъчва по БНТ

Сградата на БНТ
Снимка: БГНЕС

"Ателие" е документална поредица за изкуство и култура на ТВ “Алма Матер”. През март ще започне излъчването на нови предавания по БНТ.

"Аз мога да кажа, че това е първото предаване в телевизионен ефир, правено от млади хора за млади хора и то в областта на културата, на изкуството, на младежки каузи, нещо, което не се среща за съжаление в нашия ефир", каза в предаването "Графити по въздуха" доц. д-р Светлана Божилова от Факултет по журналистика и масова комуникация

През 2010 година студенти от НАТФИЗ, Музикалната академия, Художествената академия и Софийския университет "Свети Климент Охридски" пожелаха да правят предаването "Ателие".

"Искам да кажа, че най-голямото признание дойде по линия на европейската студентска телевизионна мрежа, когато по формата на "Ателие" започнаха техни колеги от Лондон, от Париж, от Торино университетите, от Оксфорд да правят "Ателие", което е страхотен комплимент. За съжаление последните 2 години при промяна на ръководството на университетската телевизия въобще бяха прекратени студентските предавания и аз много благодаря на програмния директор на БНТ 1, че подава ръка и че има желание да възстанови най-добрите студентски предавания", допълни  Светлана Божилова. 

Поредицата ще бъде по-динамична, коментира режисьорът Петър Вълчев.

"Следващият епизод, който ще бъде излъчен, е със Снежина Петрова и нейните студенти, пътуващи към Бургас за тяхна студентска работа, тяхна студентска постановка в театъра в Бургас и в него ние виждаме как Снежина работи с тези студенти, с тези млади хора", допълни Вълчев.

Основната мисия на "Ателие" е да намира във всички полета на културата и изкуството таланти и да дава шанс на аудиторията, националната и онези, които се интересуват и вълнуват от тази тема, да виждат бъдещето на изкуствата в България.

Ангелина Грозева, студентка в 4-ти курс, специалност телевизионна журналистика ще подготви репортажи за компостирането на отпадъците и за изкуството на мимикрията.

"Мисля, че малко медиите се вслушват в това какво иска самият зрител, самия слушател, тъй като не се допитват много до тях, особено до младите хора, не се хваща точния импулс на обществото и на времето, който трябва да бъде следван. И наистина повечето хора, които са част от медиите, смятат, че културата и изкуството не са интересни за обществото. Като човек, който има доста контакти с различни хора смятам, че това не е точно така и имам наблюдения от едно изследване на една моя състудентка, колежка от Факултета по журналистика и масова комуникация, че наистина хората имат нужда от култура в медиите, която за съжаление липсва и е необходимо да се възражда все повече", каза Ангелина Грозева.

Хората имат нужда от изкуство, допълни режисьорът Петър Вълчев: "И само чрез изкуство те могат по някакъв начин да се докоснат до другия свят, до други човек, до различния човек, да бъдат емпатични и по този начин да разберат себе си".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09