Мрежата Форум „Гражданско участие“ работи с над 100 организации в цялата страна. Инициативата цели да подобри достъпа на гражданите до инструменти за вземане на решения на местно ниво, обясни пред „Хоризонт“ Ива Таралежкова от Форум „Гражданско участие“.
„Участието във вземането на решения е като танц – изискват се двама. Колкото и да са активни гражданите и организациите, ако общините не са отзивчиви или не предоставят възможности и „входове“ за граждани – това участие няма да се осъществи или ще се осъществява формално, както в много от случаите“, коментира тя.
Според Таралежкова, всяка община иска да бъде разпознавана като отворена и открита в грижата й за гражданите. „Каква е обаче гаранцията, че решенията, които се вземат, са наистина онези, които и гражданите очакват? За да направим този диалог по-гладък, по-добър и полезен и за двете страни, ние предлагаме три сравнително нови инструменти, които работят на практика.“
Редът и правилата за обществени консултации, които общините имат задължение да извършват, са един от предлаганите инструменти. „Нямаме никъде регламент, правила, стандарти какво означава ефективна обществена консултация“, подчерта Ива Таралежкова. Столичната община вече има предприети стъпки в тази посока.
Другият инструмент, който вече е въведен в около 15 български общини, е създаването на фонд за граждански инициативи. Малка част от общинския бюджет се заделя и се дава възможност гражданите да участват с проект за финансиране на дадена идея, която след това сами да реализират.
Третият инструмент е нов за България. Представлява онлайн платформа за консултации, която работи в над 130 институции в цял свят.
Още детайли по темата ще научите от звуковия файл.
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..