Ако българските институции останат глухи за проблема, пещерняците се заканват сигналът им да стигне до Брюксел.
Най-дългата пещера в Северозапада - Башовишки печ, е поредица от труднопроходими сифони и огромни зали, в които може да се побере църква с размерите на видинската катедрала „Свети Димитър”, разказват спелеолози. Разделена е на две галерии с обща дължина около 4,5 километра.
Един от хората, които са прониквали най-дълбоко в недокрай картираната пещера, е проф. Петър Берон. На негово име са наречени неизвестните доскоро за науката малки насекоми - Бероникус, които се срещат само в пещерата Башовишки печ.
След среща в МОСВ през 2014 година пещерняците са получили уверения, че ще бъдат взети всички предупредителни мерки пещерата да не бъде засегната в резултат на извършвания наблизо добив.
Заради работа на същата кариера преди години в селото се вдигнаха на протест. Опасенията на хората там сега са за евентуално замърсяване на въздуха.
Засега местните жители не искат да се спира работата на концесионера, но настояват стриктно да се спазват нормите за опазване на природата.
Край кариерата в землището на гара Орешец вече се струпва техника. „Най-късно април-май ще започне да работи“, предполага кметът Юлиян Симеонов. „Най-вероятно ще се добиват материали за пътя, който ще се изгражда: Видин – София.“
„Откакто се помня, от дете, тук кариера е имало и досега не е увредена пещерата. Нямаме никакви данни за разрушаване“, допълва Симеонов.
„Вътре е пълно с прилепи. Тая пещера си е от хиляди години, обаче боклуци хвърляха там, от сметище до нея. Трябва от пещерата нататък да работят, кариерата, надолу“, казва местен жител.
„Преди години имаше много прах. „Бомби“, стъкла се чупеха. Шумът се понасяше, ама запрашеността беше по-страшна“, спомня си жена от селото.
Кметът Юлиян Симеонов е раздвоен – от една страна признава, че е важно да има инвестиции и работа, от друга – споделя страховете на съседите си от замърсяване на въздуха и разбиване на пътя. „Имаме уговорката – ще се изгради една система, по целия път, където се запрашва, да се пръска вода постоянно, за да може да не се запрашава. Гърменето – с какъв взрив ще е, да не са много мощни, да не вреди на къщите, както и на пещерата“, коментира Симеонов.
Районът е и защитена зона заради гнездящите птици, допълва кметът на Орешец. „И доколкото аз знам, има период, в който нямат право да гърмят, за да не ги стресират, да могат да измътят.“
Застрашена ли е природната забележителност? Алексей Жалов от Българското пещерно дружество е на мнение, че концесията е в разрез с местонахождението на пещерата Башовишки печ.
Подземна река, колония от прилепи, уникален животински свят, палеонтологични находки от пещерна мечка, артефакти от обитание – това са част от достойнствата на пещерата, изтъкнати от Жалов.
„Сега, след като кариерата се готви за интензивна дейност, това да бъде унищожена пещерата е отново на дневен ред и ние бием тревога“, заяви той.
Алексей Жалов нарече скандално това, че част от концесионната площ попада в две зони от мрежата Натура.
Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца. По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна. Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Устойчивостта на бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите спрямо лекарства е огромен проблем за медицината и според Световната здравна организация е една от най-големите заплахи за общественото здраве. Тази антимикробна резистентност обаче засяга не само човека, но и почвите, водите и растенията. Защо това е проблем - интервюто на Мария..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
2024-та беше много силна и успешна година за нас! Така оцени изминалата година за Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов, директор на..