Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спелеолози и жители на Орешец бранят пещера от близка кариера

Най-дългата пещера в Северозапада и добив на инертни материали се засичат в зона от мрежата Натура

Башовишки печ
Снимка: http://www.vidin-online.com/

Българското пещерно дружество огласи своята тревога за съдбата на пещерата Башовишки печ край гара Орешец, Видинско заради подновяване на работата на близка кариера за инертни материали.

Ако българските институции останат глухи за проблема, пещерняците се заканват сигналът им да стигне до Брюксел.

Най-дългата пещера в Северозапада - Башовишки печ, е поредица от труднопроходими сифони и огромни зали, в които може да се побере църква с размерите на видинската катедрала „Свети Димитър”, разказват спелеолози. Разделена е на две галерии с обща дължина около 4,5 километра.

Един от хората, които са прониквали най-дълбоко в недокрай картираната пещера, е проф. Петър Берон. На негово име са наречени неизвестните доскоро за науката малки насекоми - Бероникус, които се срещат само в пещерата Башовишки печ.

След среща в МОСВ през 2014 година пещерняците са получили уверения, че ще бъдат взети всички предупредителни мерки пещерата да не бъде засегната в резултат на извършвания наблизо добив.

Заради работа на същата кариера преди години в селото се вдигнаха на протест. Опасенията на хората там сега са за евентуално замърсяване на въздуха.

Засега местните жители не искат да се спира работата на концесионера, но настояват стриктно да се спазват нормите за опазване на природата.

Край кариерата в землището на гара Орешец вече се струпва техника. „Най-късно април-май ще започне да работи“, предполага кметът Юлиян Симеонов. „Най-вероятно ще се добиват материали за пътя, който ще се изгражда: Видин – София.“

Снимка: http://www.vidin-online.com/

Откакто се помня, от дете, тук кариера е имало и досега не е увредена пещерата. Нямаме никакви данни за разрушаване“, допълва Симеонов.

„Вътре е пълно с прилепи. Тая пещера си е от хиляди години, обаче боклуци хвърляха там, от сметище до нея. Трябва от пещерата нататък да работят, кариерата, надолу“, казва местен жител.

Преди години имаше много прах. „Бомби“, стъкла се чупеха. Шумът се понасяше, ама запрашеността беше по-страшна“, спомня си жена от селото.

Кметът Юлиян Симеонов е раздвоен – от една страна признава, че е важно да има инвестиции и работа, от друга – споделя страховете на съседите си от замърсяване на въздуха и разбиване на пътя. „Имаме уговорката – ще се изгради една система, по целия път, където се запрашва, да се пръска вода постоянно, за да може да не се запрашава. Гърменето – с какъв взрив ще е, да не са много мощни, да не вреди на къщите, както и на пещерата“, коментира Симеонов.

Районът е и защитена зона заради гнездящите птици, допълва кметът на Орешец. „И доколкото аз знам, има период, в който нямат право да гърмят, за да не ги стресират, да могат да измътят.“

Застрашена ли е природната забележителност? Алексей Жалов от Българското пещерно дружество е на мнение, че концесията е в разрез с местонахождението на пещерата Башовишки печ.

Подземна река, колония от прилепи, уникален животински свят, палеонтологични находки от пещерна мечка, артефакти от обитание – това са част от достойнствата на пещерата, изтъкнати от Жалов.

„Сега, след като кариерата се готви за интензивна дейност, това да бъде унищожена пещерата е отново на дневен ред и ние бием тревога“, заяви той.

Алексей Жалов нарече скандално това, че част от концесионната площ попада в две зони от мрежата Натура.  

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19

Васил Терзиев: Под 10% ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка

Под 10 процента ще бъде депонирането на отпадъци в Столичното предприятие за преработка, а 90 процента ще бъдат преработвани. Това ще стане с новите договори за оползотворяване на твърдото RDF гориво, което се получава от отпадъка, каза кметът на София Васил Терзиев: "Когато споделихме за нашите планове за това да свалим депонирането от 90..

публикувано на 03.09.24 в 15:43

По планинските пътеки и туристически забележителности на Априлци

"Пътувай с " Хоризонт" този ни отвежда този път до град Априлци и по пътеките на Троянския Балкан .  На гости в новата конна база в град Априлци , която предлага и туристически атракции. Симона и Стефан стопанисват базата . Те и отглеждат коне, и предлагат туристическа услуга.  Те вземат базата под наем малко случайно, но вече имат 6 лични..

публикувано на 27.08.24 в 14:21
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30