Появата на този нов компактдиск на европейския музикален пазар е повод за гордост - отново български музикант със звукозаписен проект на най-високо ниво.
Цигуларката Лия Петрова - една от най-забележителните изпълнителки от младото поколение, която премина през елитни школи в Белгия и Германия, издаде втория си албум. След записите с оркестър на концерти от Прокофиев и Нилсен (във връзка с първата награда на конкурса „Карл Нилсен“ в Дания през 2016 г.), сега следва камерна музика в партньорство с руския пианист Борис Кузнецов. Авторите са Бетовен, Бритън и Барбър.
Компактдискът намира чудесен отклик във френските медии, със сигурност ще четем добри рецензии и в специализираните издания в други страни, които вече следят българката заради безапелационното й представяне по световните сцени. В очакване сме и в България албумът да достигне до меломаните официално, но засега това е неговата радиопремиера.
Лия Петрова разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" за записите, осъществени във Франция с руския пианист Борис Кузнецов, който след солидната закалка в Московската академия "Гнесини" е продължил образованието си в Университета за музика, театър и медии в Хановер, след което е спечелил множество награди и важни стипендии. Предпочитан камерен изпълнител, той е чудесен партньор на нашата Лия Петрова в този специален подбор на произведения, защото двамата са и дългогодишни приятели.
"Моят избор беше свързан с личните ми преживявания през 2019 година. Реших да си избера произведения, които са били композирани във възлов период от живота на композиторите: Седмата и Осмата соната от Лудвиг ван Бетовен; Бенджамин Бритън - Сюита, опус 6; и Самюел Барбър - едночастна Соната, която никога не е била записвана. Това е истинско откритие, защото явно Барбър не е бил много влюбен в това произведение, поне в периода, когато го е написал. През 2006 г. е преоткрита тази Соната, която дори не съществува в каталозите на композитора дотогава. И наистина за мен е откритие - уникална музика!" - споделя цигуларката, направила световната звукозаписна премиера на творбата.
Цялото интервю с Лия Петрова чуйте в звуковия файл.
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..