Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученикът Йордан Цветков бе отличен като млад талант за четирикракия си робот

Йордан Цветков
Снимка: Добромир Видев

Йордан Цветков от Пловдив спечели награда за млади таланти на Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ). Йордан учи последна година в Математическата гимназия в Пловдив, а четирикракият робот е създаден за изследователски цели. 

В предаването "Хоризонт до обед" той разказва за изобретението си и защо планетата Марс е подходяща за крачещи превозни средства, но не с колела.

"Когато искаме да можем да избираме къде може да има контакт със земята, дали говорим за минно поле или за място с радиоактивен материал, Марс е особено добър хабитат за четирикраки роботи, поради няколко фактора. Там каменистият терен особено износва всякакъв тип гуми, които са постоянно в контакт с него, докато един четирикрак робот би могъл да избира къде да стъпва. Второ - планинската гравитация на Марс. Ще бъде възможно да се използват роботи с по-слаби мотори, да използват по-големи батерии, чрез които роботът да може да ходи на Марс. При такива обстоятелства четирикраките роботи се справят по-добре от четириколесните", обясни Йордан Цветков. 

Той планира да продаде разработката си на институциите, които проявяват интерес.

"Засега този робот е направен главно с изследователска цел и впоследствие ще видим коя фирма би имала интерес към подобна разработка", допълни ученикът.

Йордан Цветков

След като завърши училище, Йордан Цветков ще продължи да работи върху робота.

"Роботиката е важна като наука, защото ние сме свикнали да работим или в света на софтуера, или в света на хардуера. Не сме свикнали да виждаме комбинацията между двата свята и да се опитваме да работим в двата едновременно", изтъкна Цветков. 

Делко Златански от Пловдивския университет и Свилен Пенков, който учи в Единбургския университет, са хората, които поддържат интереса на Йордан към роботиката и му помагат с насоки. А резултатът от подкрепата е, че Йордан взе една от наградите на БАИТ тази година.

"Ако не бяха те, аз не бих се захванал. Затова те си знаят кои са. На всички благодаря", признателен е той.

Снимка: Добромир Видев

Йордан Цветков смята, че в училището в Пловдив продължава традицията да запалва своите съученици по роботиката. Там е получил подкрепа от учителите.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53