Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Турчинът в Италия“ в Миланската Скала във вечерта преди карантината

| обновено на 09.03.20 в 15:52
Снимка: © Brescia/Amisano

На 22 февруари афишът на Миланската Скала очарова любителите на оперното изкуство с една дългоочаквана премиера: след 23 години отсъствие на сцената на Пиермарини се изкачи операта на Росини “Турчинът в Италия”. Тричасовият спектакъл успя да ни абстрахира от атмосферата извън театъра: бързото разпространение на Коронавирус остави пусти улици, затвори театри, кина, музеи, катедралата Дуомо, ресторанти и магазини.

С хладно приета световна премиера в Ла Скала през 1814 г., шедьовърът на 22-годишния тогава италиански композитор получава заслужена оценка в Театър Елизео в Рим през 1950 г. с режисьор Джанандреа Гавадзени и през 1954 г. в Ла Скала под режисурата на Франко Дзефирели с Мария Калас в главната роля, а маестро Шайи поставя операта отново на Миланска сцена през 1997 г. Завършил обучението си в Цюрих, Париж и Кремона, високо ценен от миланската публика след брилянтното представяне в операта “Идоменей” в Ла Скала през 2019 г., маестро Диего Фазолис получи одобрението на присъстващите, независимо от отделните критики, заглушени от общия ентусиазъм в залата. "Много държах на използването на исторически музикални инструменти в спектакъла, но за съжаление се оказа невъзможно"  коментира маестрото. Вечерта отбеляза дебют в Миланския театър на добре познатия в областта на кинoто, театъра и операта режисьор Роберто Андо. Изключителна оценка за внушителния бал с маски във второ действие и решението на Андо да облече всички изпълнители в еднакви костюми. “Със своята гениалност Росини потвърждава, че в любовта царува фантазията” споделя режиьорът. Сценографията на Джани Карлучо ни пренесе в Неапол – със сгради в пастелни цветове, постоянно присъствие на морето на хоризонта, подвижни колички и пързалки, които умело съпровождат и отвеждат от сцената изпълнителите. Аплодисменти за Нана Чеки и нейния избор на костюми от началото на XIX век.

В ролята на Селим имахме удоволствието да видим Алекс Еспозито. Работил с Клаудио Абадо, Мюнг Вун Чунг, Даниеле Гати, известен в Ла Скала в ролята на Лепорело, носител на наградата “Абиати” за 2006 г., италианският бас баритон ни покори с перфектно изпълнение и театрално майсторство. Достигнала световна слава на музикалните сцени, лауреат на конкурса „Опералия“ на Пласидо Доминго в Ла Скала през 2010 г., Роса Феола ни очарова в ролята на Фиорила. Ясен тембър, експресивност, прецизност бяха водещи в изпълнението на сопрана, а бурните овации на публиката бяха напълно заслужени за фантастичното изпълнение на финалната ария “Squallida veste e bruna”.   След перфектно изпълнение в “Крадливата сврака” през 2017 г. , тенорът Едгардо Рока ни покори в ролята на Нарчизо. Силнa изява за Джулио Мастрототаро в ролята на меланхоличния Джеронио и Матиа Оливиери, който бе Просдочимо. Двамата изпълнители слязоха от сцената по време на премиерата, смесвайки се с въодушевената публика, а Оливиери коментира: “Представих операта в Инстаграм – подходящ начин за приближаване на младото поколение към шедьоврите на музикалното изкуство”.

Премиерата завърши с бурни аплодисменти за целия звезден състав! 7-те предвидени спектакли на операта засега остават отменени, а Скалата затвори врати за VII-ми път през последните 242 години. За неопределено време, с цел превенция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48