Често след множество изследвания болният остава без ясна диагноза. Тогава на помощ идва изкуственият интелект.
Д-р Еран Толедо е правнук на големия български историк Соломон Розанис. Пред "Хоризонт" той разказва за свой апарат, усъвършенстващ диагностиката.
"Нашата технология е за ранно откриване на ракови и сърдечни заболявания, с помощта на триизмерни модели за рентгенови снимки и изкуствен интелект при разчитането им. Те помагат на рентгенолога да има по-широк поглед над направеното вече изследване и ако трябва, да промени конкретно направление, дадено от интерниста. Например това може да е изследване на сърцето, а на снимката да се виждат други обезпокояващи признаци, като изменения на тъканта на белия или на черния дроб. На дадения етап това създава само някакъв дискомфорт, който пациентът счита, че са болки в сърцето, но ако не им се обърне внимание навреме, може след 2-3 години да се развият като раково заболяване", обяснява д-р Толедо.
Изкуственият интелект с неговите алгоритми проверява състоянието на всички системи, които са изобразени на снимката.
"Апаратът е преминал клинични изследвания в голяма болница и е на път да получи разрешително за производство. На нас ни стана интересно при колко случая се пропуска възможността за ранно диагностициране, а оттам и за запазване на дравето на човека. Оказа се, че дори в малка болница средно двама души на ден не получават ранно предупреждение за започваща болест. Можете да си представите какъв ще е мащабът на превантивното сигнализиране от нашия апарат", изтъква д-р Еран Толедо.
Има диагнози, които са като смъртна присъда. Лекарите смятат, че повече нищо не може да се направи за спасяване на даден орган или дори на даден човек. Невъзможно е само според съществуващите методи на лечение. Теоретично, ако се променят обстоятелствата, нещата не са безнадеждни. Именно лекарите стават „адвокати“ на болния пред инженери, биотехнолози и специалисти, които се занимават с иновации. Оглавяващият биотехнологическа лаборатория д-р Яел Порат споделя подобен казус:
"Човекът минаваше за „безнадежден случай“. Заради исхемична болест не можеше не само да стъпи на крака си, но болките бяха силни дори когато не се движеше. Беше на морфин. Знаеше че го боли, но само лекарите можеха да ни обяснят механизма на болката. Съвместно с тях стигнахме до извода, че трябва да се увеличи броят на белите кръвни телца в кръвта му. Не беше нужно вливане от донор. За секунди от взетата в лаборатория негова собствена кръв извлякохме червените кръвни телца, а плазмата с белите инжектирахме на болното място. И стана чудо. За 6 минути човекът извървя четвърт километър. А раздвижването на крака е много важно при тази болест, защото само така кръвта циркулира и има шансове кракът да бъде спасен."
Правени са опити с подвижна пътека при физиотерапия, но резултатите не са задоволителни.
"При нас се изисква време, за да се види дали лечението работи. Знаехме, че пациентът получава от нашата инжекция редовно и вече сам може да стигне до близката до дома му бакалия. Когато след половин година му се обадихме да разберем дали е добре, той ни предложи сам да дойде при нас. По три пъти на седмица вече изминавал по километър пеш със спасения си от ампутиране крак. Тъй като нашата методика се отнася за лечение на "безнадеждни" случаи на исхемична болест, смятаме че до две-три години ще е получила всички разрешителни от Световната здравна организация за внедряване", подчертава д-р Порат.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..