По отношение на разширението на ЕС „има скептицизъм и в самите страни на Западните Балкани, които смятат, че едва ли не има двоен стандарт по отношение на някои от изискванията“, каза пред БНР Даниел Стефанов от софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
„Държавите в Западните Балкани имат много сходни проблеми, а и много държави в ЕС имат същите, като силата на правото, качеството на демокрацията. Както те, така и Европейският съюз трябва да намерят нужните инструменти, за да бъдат решени. За момента не сме ги намерили“, каза той от Скопие за „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Според него обаче проблемите с върховенството на закона, които имат членки на ЕС, не могат да се приравнят на тези в Западните Балкани, които „имат много път да извървят“.
В македонската столица се провежда среща на министрите на външните работи на страните от Западните Балкани, организирана от първото съвместното председателство на Берлинския процес на България и Северна Македония. В нейните рамки е форумът на неправителствени организации под надслов „Стимулиране на стратегическата автономия – приносът на Западните Балкани за споделено европейско бъдеще“. Той е организиран от Института за демокрация и гражданско общество в Скопие в сътрудничество със софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Стефанов каза, че през март ще станат ясни някои неща, свързани с евентуалното получаване на дата за преговори за еврочленство на Северна Македония и Албания, като посочи, че това се свързва с предсрочните избори в Северна Македония в началото на април.
„Не мога да ви кажа какви са шансовете. В Северна Македония от няколко години има голяма еуфория около европейското членство, която беше доста позамръкнала след решението на Франция да наложи вето (в края на миналата година). Сега като че ли отново има малко по-голямо раздвижване“, каза той.
Ердоган изглежда в губеща позиция, но това не е добре за европейците
Съмнявам се, че турският президент Реджеп Ердоган спечели нещо при визитата си вчера в Брюксел, каза Стефанов, коментирайки другата наболяла тема в региона – мигрантския натиск, насочван от Турция основно срещу членката на ЕС Гърция.
„Според мен последното нещо, което търсеше са парите, а в момента това изглежда единственото нещо, което ЕС донякъде е склонен да му даде“, каза той.
Той смята, че оттук нататък всяко струпване на мигранти на турско-гръцката граница ще е контрапродуктивно за самата Турция, но и че проблемите между Турция и ЕС не са решени.
„Трябва да отбележим, че първата среща на Ердоган беше с НАТО, от което той има доста по-сериозни искания – очаква много по-силна подкрепа за това, което иска да направи в Сирия. А Гърция блокира каквото и да е решение на НАТО по въпроса“.
Коментирайки и резултата от визитата на Ердоган в Москва миналата седмица Стефанов призна, че Ердоган изглежда в губеща позиция, но посочи, че това не трябва да радва особено европейците, които имат нужда от нормална държава на границите, с която може да има диалог и координация.
„Това бе единственото позитивно нещо, което чух на пресконференцията на европейските лидери снощи, че те имат открита комуникация с Ердоган“, каза той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..