По отношение на разширението на ЕС „има скептицизъм и в самите страни на Западните Балкани, които смятат, че едва ли не има двоен стандарт по отношение на някои от изискванията“, каза пред БНР Даниел Стефанов от софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
„Държавите в Западните Балкани имат много сходни проблеми, а и много държави в ЕС имат същите, като силата на правото, качеството на демокрацията. Както те, така и Европейският съюз трябва да намерят нужните инструменти, за да бъдат решени. За момента не сме ги намерили“, каза той от Скопие за „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Според него обаче проблемите с върховенството на закона, които имат членки на ЕС, не могат да се приравнят на тези в Западните Балкани, които „имат много път да извървят“.
В македонската столица се провежда среща на министрите на външните работи на страните от Западните Балкани, организирана от първото съвместното председателство на Берлинския процес на България и Северна Македония. В нейните рамки е форумът на неправителствени организации под надслов „Стимулиране на стратегическата автономия – приносът на Западните Балкани за споделено европейско бъдеще“. Той е организиран от Института за демокрация и гражданско общество в Скопие в сътрудничество със софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Стефанов каза, че през март ще станат ясни някои неща, свързани с евентуалното получаване на дата за преговори за еврочленство на Северна Македония и Албания, като посочи, че това се свързва с предсрочните избори в Северна Македония в началото на април.
„Не мога да ви кажа какви са шансовете. В Северна Македония от няколко години има голяма еуфория около европейското членство, която беше доста позамръкнала след решението на Франция да наложи вето (в края на миналата година). Сега като че ли отново има малко по-голямо раздвижване“, каза той.
Ердоган изглежда в губеща позиция, но това не е добре за европейците
Съмнявам се, че турският президент Реджеп Ердоган спечели нещо при визитата си вчера в Брюксел, каза Стефанов, коментирайки другата наболяла тема в региона – мигрантския натиск, насочван от Турция основно срещу членката на ЕС Гърция.
„Според мен последното нещо, което търсеше са парите, а в момента това изглежда единственото нещо, което ЕС донякъде е склонен да му даде“, каза той.
Той смята, че оттук нататък всяко струпване на мигранти на турско-гръцката граница ще е контрапродуктивно за самата Турция, но и че проблемите между Турция и ЕС не са решени.
„Трябва да отбележим, че първата среща на Ердоган беше с НАТО, от което той има доста по-сериозни искания – очаква много по-силна подкрепа за това, което иска да направи в Сирия. А Гърция блокира каквото и да е решение на НАТО по въпроса“.
Коментирайки и резултата от визитата на Ердоган в Москва миналата седмица Стефанов призна, че Ердоган изглежда в губеща позиция, но посочи, че това не трябва да радва особено европейците, които имат нужда от нормална държава на границите, с която може да има диалог и координация.
„Това бе единственото позитивно нещо, което чух на пресконференцията на европейските лидери снощи, че те имат открита комуникация с Ердоган“, каза той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..