По отношение на разширението на ЕС „има скептицизъм и в самите страни на Западните Балкани, които смятат, че едва ли не има двоен стандарт по отношение на някои от изискванията“, каза пред БНР Даниел Стефанов от софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
„Държавите в Западните Балкани имат много сходни проблеми, а и много държави в ЕС имат същите, като силата на правото, качеството на демокрацията. Както те, така и Европейският съюз трябва да намерят нужните инструменти, за да бъдат решени. За момента не сме ги намерили“, каза той от Скопие за „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Според него обаче проблемите с върховенството на закона, които имат членки на ЕС, не могат да се приравнят на тези в Западните Балкани, които „имат много път да извървят“.
В македонската столица се провежда среща на министрите на външните работи на страните от Западните Балкани, организирана от първото съвместното председателство на Берлинския процес на България и Северна Македония. В нейните рамки е форумът на неправителствени организации под надслов „Стимулиране на стратегическата автономия – приносът на Западните Балкани за споделено европейско бъдеще“. Той е организиран от Института за демокрация и гражданско общество в Скопие в сътрудничество със софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Стефанов каза, че през март ще станат ясни някои неща, свързани с евентуалното получаване на дата за преговори за еврочленство на Северна Македония и Албания, като посочи, че това се свързва с предсрочните избори в Северна Македония в началото на април.
„Не мога да ви кажа какви са шансовете. В Северна Македония от няколко години има голяма еуфория около европейското членство, която беше доста позамръкнала след решението на Франция да наложи вето (в края на миналата година). Сега като че ли отново има малко по-голямо раздвижване“, каза той.
Ердоган изглежда в губеща позиция, но това не е добре за европейците
Съмнявам се, че турският президент Реджеп Ердоган спечели нещо при визитата си вчера в Брюксел, каза Стефанов, коментирайки другата наболяла тема в региона – мигрантския натиск, насочван от Турция основно срещу членката на ЕС Гърция.
„Според мен последното нещо, което търсеше са парите, а в момента това изглежда единственото нещо, което ЕС донякъде е склонен да му даде“, каза той.
Той смята, че оттук нататък всяко струпване на мигранти на турско-гръцката граница ще е контрапродуктивно за самата Турция, но и че проблемите между Турция и ЕС не са решени.
„Трябва да отбележим, че първата среща на Ердоган беше с НАТО, от което той има доста по-сериозни искания – очаква много по-силна подкрепа за това, което иска да направи в Сирия. А Гърция блокира каквото и да е решение на НАТО по въпроса“.
Коментирайки и резултата от визитата на Ердоган в Москва миналата седмица Стефанов призна, че Ердоган изглежда в губеща позиция, но посочи, че това не трябва да радва особено европейците, които имат нужда от нормална държава на границите, с която може да има диалог и координация.
„Това бе единственото позитивно нещо, което чух на пресконференцията на европейските лидери снощи, че те имат открита комуникация с Ердоган“, каза той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..