Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маестро Павел Балев с дебют в Михайловския театър и нов пост в Операта в Лимож

Павел Балев

Един от най-успелите български диригенти с активна международна кариера -  Павел Балев, направи своя дебют в Михайловския театър на Санкт Петербург в Русия със спектакъл на операта "Бал с маски" от Дж. Верди.

Балев е дългогодишен ръководител на Филхармонията в Баден-Баден в Германия, а също така е постоянен гост на Оперния театър в Цюрих, Швейцария. Има ангажименти в редица престижни германски театри -  Хамбургската опера, Комише Опера Берлин, „Земпер“ опера в Дрезден, Oперите на Щутгарт, Лайпциг, Хановер, Цюрих, Бремен. Работил е с повече от 40 оркестри в Германия и в САЩ.

Той е сред малцината български диригенти, канени за постановки във Виенската държавна опера. През годините активно работи със световни оперни звезди, сред които Анна Нетребко, Едита Груберова,Tомас Хемпсън, Рамон Варгас, Диана Дамрау, Пьотр Бечала, както и с българските оперни прими Веселина Кацарова и Красимира Стоянова, с която има издадени 3 съвместни компактдиска.

Павел Балев има своите изяви и в Русия. Гостувал е на Болшой театър в Москва, както и на Националния академичен симфоничен оркестър на Санкт Петербург. В спектакъла "Бал с маски" в Михайловския театър солисти са били Александр Кузнецов като Ренато, Мария Литке - Амелия, Маргарита Некрасова - Улрика и Гиорги Стуруя - Густаво.

Чуйте в звуковия файл споделеното от маестро Павел Балев за дебюта му в Михайловския театър на Санкт Петербург.

На 19 март е планиран концерт на маестро Павел Балев със Софийската филхармония в зала „България“, на който да прозвучи Пета симфония на Брукнер. Засега концертът не е отложен.

Междувременно маестро Павел Балев беше поканен да заеме поста музикален директор на Операта в Лимож /Франция/ от 2022 г. с договор за три сезона. Той гостува в Лимож от 2016 г., а през 2019-а постави там с успех операта "Мъртвият град" от Корнголд.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10