Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как медиите отразяват коронавируса

Проф. Толя Стоицова: Повтарянето на ненужни детайли всява паника

Прекалява се с огласяването на специализирана информация, казва преподавателят в НБУ

Проф. Толя Стоицова
Снимка: НБУ

Знаят ли медиите къде и кога да поставят границата, когато информират за пандемията от коронавирус?

Медиите са длъжни да дават информация и това се случва, но когато информацията се повтаря една и съща десетки пъти, тя не носи нищо ново, казва професорът по социална и медийна психология в Нов български университет Толя Стоицова.

"Когато започнаха случаите у нас, колко пъти се повтори за първите двама пациенти? А всъщност какво интересува хората? Интересуват ги не толко детайлите, а от новото. Ново е сега, че Дания затвори държавата си, както Италия. Ние сме мобилни, живеем в 21 век, хората имат близки там. Ново е да кажем, че Щатите също прекратяват полети и не искат да влизат европейци. Но детайлите, и то не нова информация - това само плаши хората.“

Прекалява се с оповестяването и огласяването на мерките срещу разпространението на заразата, смята проф. Стоицова.

„Аз не зная дали остана дете в България, което да не знае, че над 65 години са рисковата група, третата възраст, хората с хронични заболявания са рискова група, че трябва личната хигиена още повече да се повиши. За какво се повтарят тези мерки? Почват да плашат хората. Прочетох от един имунолог, специалист, че когато хората се уплашат и се притесняват за нещо, капацитетът на имунната система отслабва. Освен физиологията имаме психика и от нея всичко се командва. Когато настъпи паника, хората извършват нерационални дейности, защото съзнанието не може да контролира поведението.“

„Един забележителен народопсихолог - Иван Хаджийски, век преди нашето време казва, че българинът е като махало: като се засили от единия край – да кажем в нашия случай никаква информация, до другия край, където информацията е с такива подробности, които не са нужни на хората, а само предизвикват обратна реакция.“

Преекспонирането на детайли, които не вършат работа, може да пренавие пружината, категорична е проф. Толя Стоицова. „Един от кризисния щаб, мисля, че даже началникът му, видял белия дроб на починалата жена – изглеждал ужасно. Това защо ни го споделя? Ние какви сме – не сме медици. И каква нова информация това ни дава? Освен добрата информация, ще се пренавие малко пружината, ако продължат да се повтарят детайли, едни и същи, които вече са казани.“  

Информацията за импрегнирането на материалите и маските също не е информация за населението, защото няма да тръгнем по улиците със защитни облекла, посочи още психологът.

Не усещам чувство за солидарност, допълни Стоицова. Според нея няма достатъчно отговорност от страна на хората. „Като не ти е добре – отиват на работа въпреки всичко. Безотговорността е, че не пазиш другите, а така се пренасят всички тия вируси.“

Добрата страна на ситуацията преподавателят вижда в това, че дори и в много тежки времена българинът запазва чувството си за хумор, а в сегашната ситуация той е черен хумор.

Какво казват хората - как да се предпазим от коронавируса: не си пускайте радиото и телевизията.“

Социалните мрежи „дублират“ традиционните медии и същото пренавиване се получава и при тях, споделя наблюденията си проф. Стоицова. „Както хората вече не искат да чуват по радиото едно и също нещо или да гледат по телевизията едни и същи детайли, така е и в социалните мрежи. Това е още един силен довод, че се прекалява, че минаваме границата на баланса.“

Разпространяването на фалшивите новини в тази ситуация вече е не само неморално, но и криминално, подчерта Толя Стоицова. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17