Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старши сътрудникът към Атлантическия съвет на Съединените щати

Димитър Бечев: Затварянето на САЩ си има икономическа цена

Вторичните ефекти от кризата с коронавируса вече са очевидни

Димитър Бечев
Снимка: bnt.bg

САЩ спират за срок от 30 дни влизането на своя територия на пристигащите от европейски страни чуждестранни граждани заради пандемията от новия коронавирус, съобщи президентът Доналд Тръмп. Европейският съюз възрази срещу едностранното решение на Вашингтон.

"Той действа едностранно. Тук няма някаква голяма изненада. По-скоро въпросът е това решение дали ще доведе до някакви ползи от гледна точка на ограничаване на пандемията, защото вредите са очевидни във връзка с прекъсването на трафика между двете страни на Атлантика", коментира пред "Хоризонт" Димитър Бечев, старши сътрудник към Атлантическия съвет на САЩ и университетски преподавател

Дългосрочно тази политическа стъпка може да доведе до икономически негативи, смята Бечев.

"Вторичните ефекти на кризата са вече очевидни, виждаме тази война в рамките на ОПЕК (Организацията на страните износителки на петрол - бел. ред.) например. Това, което искам да кажа е, че понякога вторичните ефекти от дадени политически решения са непредвидими и те носят някаква политическа цена.

Анализаторът засега не вижда директна връзка на решението на Тръмп спрямо електоралния резултат, тъй като кампанията на национално ниво тепърва ще започва.

Икономическият ръст в САЩ ще пострада, подчерта Бечев. "Днешната международна среда, при която доста от най-важните държави действат едностранно и САЩ е добър пример в тази посока, не способства за изработването на колективни решения."

Американската икономика е обвързана със световната икономика. Пълното затваряне на вратите е утопично, защото носи директни икономически вреди, допълни Димитър Бечев.

"Едно общество може да вземе такова решение, да намали външната зависимост, но трябва да понесе и икономическата цена за него", изтъкна Димитър Бечев.

Ще има спад на растежа, защото кризисната ситуация намалява търсенето и предлагането, припомни преподавателят.

"Страни с много ниски нива на растеж, например в еврозоната със сигурност ще пострадат, но няма да са само те. Дори в САЩ, където все пак последните години отбелязаха по-бързи темпове, също ще видим спад. Но това е още едно напомняне, че глобалната икономика е взаимно обвързана и това, което става в една част на световния пазар, неминуемо се отразява и другаде. Ще има и такъв транснационален ефект."

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06