Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И в Израел пеят и свирят по балконите

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Признавам, ненавиждах го! Съседа, който живее в двора вляво от моя. Сватбарски певец е. На всеки празник на многобройната си челяд не просто пее мизрахи (израелската чалга), но ползва и високоговорител през уредба. Момчетата му, които, за разлика от него, нямат и слух, също подпяват. Често събира приятели и когато посръбнат доволно (към 2-3 ч. през нощта) пеят, макар и без микрофон. Не понасям и съседката, която на стари години се учи да свири на йоника. Макар че е през три двора от моя, ми къса нервите. Девойката от блока през улицата поне свири на пиано добре, но доста се упражнява, а това си е досадно. Отдавна си мечтая да се преселя в някой друг, по-тих квартал. Всъщност и когато се заселвах в тази къща ме уверяваха, че е много приятно и тихо място и наоколо живеят много стойностни хора…

Поради всеобщите ограничения заради коронавируса затвориха театрите, операта, концертните зали и въобще всичко, което запълваше плътно вечерите ни. Очертаваше се скука. Но по интернет заприиждаха предложения да гледаме световни постановки и концерти на минимални цени. Не липсваха и покани да се компенсира това,че не може да се пътува извън страната, с виртуални турове из мечтани музеи и галерии по цял свят. Готвех се да гледам спектакъл на Метрополитън опера от Ню Йорк, когато чух, че съседът отляво пак се готви да пее през микрофон. Излязох на двора, този път не само за да му направя забележка, но и за да повикам полиция. Но вместо обичайната мизрахи музика,той започна да пее популярни израелски песни. Част от тях бяха печелили награди на Евровизия, по-старите са се пели край лагерните огньове в кибуците или по фронтовете. Децата му също подпяваха с него. Пръв го подкрепи с цигулката си съсед от третия етаж на отсрещния блок. След това на прозорците и в градините се показаха още съседи. Мнозина пееха. В Израел е прието да се събират на нещо като хорово караоке и те имаха опит как да припяват, без да си пречат. Скоро се включи съседката с йониката. Доста добре се справяше. Оказа се, че в съседните дворове има хора, които свиреха и на други инструменти. Например в двора вдясно живеел флейтист. Пианистката отсреща акомпанираше пред широко разтворения си прозорец. През един двор от моя съседът изнесе виолончелото си. Не го виждах, но личеше, че има навици да се вписва в оркестър. Изглежда е вярнотова, което ми разказваха приятели,че в Израел има традиция да се събират домашни дуа или квартети да свират просто за себе си. Те не са така шумни като съседа отляво и дори не съм ги чувала. Свидетел съм как беше в Израел, когато имаше бомбардировки. Хората не излизаха по балконите и в дворовете си, а се ослушваха за сирена и се криеха в защитените си стаи. При заплахата от коронавируса тези, които работят през интернет, излизат от домовете си само за да отидат до бакалията или супермаркета. Децата не ходят на училище и направо пощуряват в домашния затвор, който са им устроили. Но не е забранено да излезеш на балкона или на двора си. Съседът сигурно беше направил концерта за собствените си малчугани, но към него се присъединиха повечето съседи. Е, имаше и един, който пусна радиото или телевизора си с всички сили, за да заглуши уличния хор, но винаги има и някой недоволен. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34