Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 95% от учениците в област Кърджали се обучават дистанционно

Режимът е в сила и за защитени училища в по-малки населени места

СУ „Васил Левски“ в Крумовград
Снимка: su-kg.net

Над 95% от учениците в област Кърджали са обхванати от дистанционното обучение. От 15 000 деца едва 1400 нямат в дома си електронни устройства или интернет връзка. Там се ползват телефони или на помощ идват медиатори, които са в контакт с родителите. Според преподавателите дистанционното обучение е начин за по-плътно използване на новите технологии. Тази форма на учене е предизвикателство и за децата, особено в малките населени места и пограничните села.

Село Егрек е близо до гръцката граница. То стана известно преди години с продължилите повече от месец протести срещу закриване на местното училище. Сега учебното заведение е защитено от държавата и в него се обучават 11 деца от първи до седми клас. В Егрек дистанционното обучение се приема като предизвикателство и новост, от която всички имат полза.

"Мисля, че за момента обстановката е на ниво, няма такова напрежение. Като гледам, справят се. Не са кой колко знае колко родителите и децата, учениците в Егрек", разказва кметът на селото Милена Таскова.

Местните хора казват, че селото им е много добре обезпечено технически, нищо че е на самата граница и далеч от големите населени места

"Всички са мобилизирани с телефони, с интернет и мисля, че обучението зависи вече в системата - там в учебния процес, някакъв срив, ако възникнат такива проблеми."

Училището в Егрек е едно от многото в община Крумовград, където от няколко дни работи дистанционното обучение. Според заместник-кмета на общината Неджие Акиф над 90% от учебните заведения са въвели тази форма и тя дава добър резултат.

"Във всички училища, които са на територията на община Крумовград има въведени модели на дистанционно обучение, в зависимост от възможностите и на педагогическия персонал, и на учениците в домашни условия. В най-лошия случай, когато нямат възможност учениците да имат интернет или учителите да поддържат онлайн връзка с учениците, се използват и медиаторите, помощниците на учители, назначени в училищата, където се обучават учениците от уязвимите групи. Чрез тях им се изпращат материали, домашни и контролът вече се осъществява по телефона, обратната връзка се получава с учениците чрез телефонни разговори", допълни Неджие Акиф.

И в джебелското село Припек новият модел на обучение дава добри резултати. Там училището, също като в Егрек, е защитено от държавата след поредица от протести. Най-доволни от дистанционното обучение са големите ученици, смята заместник-кметът на Крумовград Неджие Акиф. Според нея проблемно е при децата от началния курс, когато родителите са на работа.

Като добър пример за справяне с онлайн обучението Неджие Акиф посочи гимназията в Крумовград.

"Колегите много стриктно изпъняват своите ангажименти и задължения и мога да кажа, че изпълняват нормата учебна заетост. Защото това да седнат да разработят един урок по съвсем различен метод, при тях също е вид новост и предизвикателство, но се справят отлично".

Четири дни след началото на дистанционното обучение над 95 процента от училищата в област Кърджали вече прилагат тази форма на обучение. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55