Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издават ваучери заради провалени пътувания

Можем да отложим направена резервация или да получим обратно парите си

Снимка: БГНЕС

Министерството на туризма съвместно с Комисията за защита на потребителите издаде указания и препоръки за издаване на ваучери от туроператорите. Те са във връзка със сключени договори за туристически пакети, чието изпълнение е невъзможно заради извънредното положение, свързано с разпространението на коронавируса. Те преповтарят насоките, дадени от Европейската комисия на 19 март.

Ваучерите се отнасят само за плащания, направени за закупуването на туристически пакети през туроператорите. Целта на ваучера е да удостовери съгласието на пътуващия за направените плащания по договора му за туристически пакет.

"Туристическият ваучер, който може да даде възможност на клиентите и на нашите туристи да пътуват отложено във времето, всъщност е на стойност, която те са заплатили към момента на резервацията и се офрмя с анекс към договора", пояснява пред "Хоризонт" Свидна Динева от Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.

"Този анекс също трябва да бъде подписан от страна на туриста. Ние даваме възможност по този начин да отложат своето пътуване, да могат да си прехвърлят по този начин парите за пътуване в пероид от 6 месеца до 1 година, а някои от колегите предлагат и до декември месец на 2022 година", допълва Динева.

Силвия Димитрова вече е подписала анекс към договора си за пътуване, което се надява да осъществи по-късно във времето.

"Имахме резервация за екскурзия в Гърция за 5 дни - Класическа Гърция и смятахме през пролетната ваканция да я осъществим. Ние бяхме превели една част, преди няколко месеца, от сумата, за да заявим нашето участие и да си запазим местата. Наближаваше времето, в което трябваше да платим останалата част от ексурзията. По договорни условия, ако не бяхме платили до 25 март, трябваше да изгубим цялата сума. Ние изпратихме имейл на туроператора и те ни отговориха след няколко дни, че ни предлагат ваучер за друга екскурзия или за същата до 2021 година", разказа Димитрова в предаването "Хоризонт до обед".

Потребителят може да приеме това предложение, но може и да не се съгласи. Какво следва при несъгласие?

"Тогава туроператорът е задължен да върне платената сума на пътуващия в срок от един месец от отмяна на извънредното положение, както е съгласно Закона за мерките за извънредното положение", пояснява Игнат Арсенов от Комисията за защита на потребителите.

Туристическият ваучер, чрез който се оформят вече депозираните пари на клиентите, е за стойност, подчертава Свидна Динева.

"Той може да бъде използван за същата услуга, по която са внесени парите, т.е за същия пакет, който те са предплатили. Но може да бъде ползван и за друга услуга, която предлага туристическата агенция".

Когато не използваме услугите на туроператорите, не попадаме в защитата на директивата за пакетното пътуване и тогава потребителят трябва да се защитава според клаузите на сключения договор със съответния хотел или превозвач. 

"Да настояват пред самия хотел и, съответно, ако не успеят да получат съдействие, те могат да се свържат, ако хотелът се намира в Европейския съюз, с Европейския потребителски център, за да се премине към едни преговори, за да получат парите си обратно и съответно, ако те не ги получат, това, което ще остане за тях, ще бъде съдебният  ред за защита, да търсят своите претенции", изтъква Игнат Арсенов.

Ако авиокомпанията не възстанови сумата за неосъществено пътуване, туристът трябва да се обърне за съдействие към Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", ако полетът излита от България. Ако излитането е от друга държава членка на Европейския съюз, трябва да се обърнем или към органа за регулация на гражданското въздухоплаване в съответната държава, или към Европейския потребителски център в България. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23