Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанската регионална библиотека работи само онлайн

Снимка: БГНЕС

Най-голямата библиотека във Врачанска област е с нов режим на работа. Временно е преустановено заемането на книги от читателите, а срокът за връщане на вече взетите книги се удължава автоматично до подновяването на дейността на библиотеката.

Така ни дадоха стимул да потърсим нови начини за общуване, като използваме силата на новите технологии, каза пред „Хоризонт“ директорът на Регионалната библиотека „Христо Ботев“ Силвия Врачовска.

Сега най-ценните инструменти за работа на библиотекарите в момента са сайтът на библиотеката, профилът й в една от най-популярните социални мрежи и сайтът с дигитални архиви „Карта на времето“, където са публикувани над 1500 истории и  ретрофотографии.

„Информацията е от всички населени места в област Враца. Ежедневно публикуваме избрана история на нашата Фейсбук страница. Снимки се публикуват главно в страницата ни „Карта на времето“ в Инстаграм“, уточни Силвия Врачовска.

Чрез имейла на библиотеката може да се търси специализирана информация, например от студенти и ученици по конкретни теми. „Ще бъде насочен към съответния библиотечен специалист за подготвяне и в кратки срокове ще му върнем необходимата информация“, уверява Врачовска.

Регионалната библиотека е започнала и инициатива със сайта „Аз чета“ за онлайн представяния на автори. Днес, в Международния ден на детската книга, виртуално ще гостува авторката на „Мотовете“ Радостина Николова. „Срещата ще бъде в 15 часа и единственото, което трябва да направят потребителите, е да са на линия във Фейсбук“, покани читателите библиотечният директор.

Онлайн разговорът е част от инициативата "Вкъщи съм и чета", организирана от екипа на "Аз чета".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59