Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС: Предложението за генерична замяна на лекарства в аптеките обслужва търговски интереси

Снимка: Ани Петрова

Българският лекарски съюз (БЛС) е против предложението на Българския фармацевтичен съюз да бъдат направени законодателни промени, които да дадат възможност лекарствен продукт, който не е наличен в аптеката, да бъде генерично заместен от магистър-фармацевт след съгласието на пациента. Генеричното заместване е възможно само за лекарства без рецепта, смятат лекарите.

Според Българския фармацевтичен съюз има неразбиране на генеричната политика и те предлагат генерично заместване само в случаите, в които едно лекарство се замества с друго, но със същата активна съставка.

БЛС смята, че предложението е в ущърб на пациентите и лекарите и обслужва търговски интереси, заяви пред „Хоризонт“ д-р Иван Маджаров, председател на Съюза. Генеричната замяна може да доведе до сериозни последствия за здравето на пациентите, смята той:  

„Лекарят преглежда, поставя диагноза, обсъжда лечението с пациента и след това проследява лечението. Ако някой от пациентите просто иска да си купува лекарства, защо да идва до кабинета? Ако имаше поне малко насоченост към прогенерична политика в предложенията на КРИБ и Българския фармацевтичен съюз, може би щяхме да ги обсъждаме... Ако предложението бъде прието, аптеките ще зареждат само това, което им е изгодно, и ще продават, което те решат. Конкуренцията ще намалее и ще бъде застрашен пациентът“.

От Българския фармацевтичен съюз предлагат да има изключение за генерично заместване за лекарство, обект на специално лекарско предписание, биологични лекарства, имуносупресорите за лечение на трансплантираните, лекарства за лица под 16 години. Председателят на Съюза проф. Асена Стоименова се аргументира:

„В рамките на Европейския съюз генеричната замяна не е позволена само в Австрия и в Малта. И у нас. Във всички зрели общества лекари и фармацевти работят в екип. Има някакво неразбиране какво означава генеричната замяна. Това не е подмяна на тяхната воля, нито изземване на тяхната отговорност“.

Според БЛС генерично заместване трябва да има само когато става дума за медикамент, спрян от от производство или със спрян внос, за което трябва да бъде уведомен първо лекарят, а след това и фармацевтът.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51