Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български доктор в Аликанте изобрети защитна маска от шнорхел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Български доктор в испанския град Аликанте изобрети прототип на маска за защита от коронавирус, направена от шнорхел. Д-р Чарлз Петков работи в спешното отделение и е в първите редици, които се сблъскват с болестта. Проектът му вече придобива популярност в Испания. Какво е да преживееш ада на битката с Covid-19 и какво отключи тази битка в българския лекар. С него разговаря Тоня Димитрова.

"Аз винаги съм си бил така – да си оправя аз моите проблеми, а не да чакам трети човек: дали ще е правителство, шефове, учители да ми оправя проблемите – аз сам".

Така д-р Чарлз Петков вижда себе си. Роден е в Нова Зеландия. В България е живял едва няколко години като дете. Живее в Австралия, завършва медицина в Страната на баските в Билбао, а в университета в Единбург - магистратура с рядката специалност "Екстремна медицина". Сега работи в Бърза помощ в болницата в Аликанте на средиземноморския бряг в Испания. Сблъсква се за първи път с коронавируса на 10 март, няколко дни преди да бъде обявена карантина в Испания.

"Набързо-набързо се промени много самият сценарий - от нормалните пациенти, дали ще бъдат травматология, дали ще бъдат сърдечни – 90% станаха само дихателни".

Казва, че първите седмици са били пълен хаос в болницата в Аликанте. Липса на защитни облекла, много информация, която докторите не разбират напълно. Слагали са найлонови чували, за да се предпазват в началото.

"Тежко е, тежко е, когато се върна назад. Първите две седмици бяха много неадекватни. Нямахме почти защита, имахме само по едни нормални маски, тези хирургическите, и една по-специална с повече протекция. Лека-полека,  благодарение на хората, които започнаха да произвеждат пластмасови щитове, можехме да бъдем по-предпазени".

В болницата на д-р Чарлз Петков има множество заразени медицински служители, двама лекари все още са в критично състояние.

"Около 14% от заразените са санитари, над 130 000 са заразените. Това са две седмици поне, когато няма да могат да работят и още две за карантина и е голям проблем".

В пика на епидемията интензивното отделение на болницата в Аликанте е препълнено, разказва д-р Петков.

"Един следобед имахме по един пациент на всеки 10 минути и горе в интензивното вече нямаха места, където трябваше да се правят интубации или неинвазивна дихателна система, така че трябваше да влизаме ние още долу в спешното отделение да слагаме дихателните машини".

А в спешното отделение лекарите нямат необходимите условия за лечение.

"Когато сложиш една дихателна система, ти правиш около самия пациент един облак от вирус и ако нямаш добри кондиции, е много опасно. Естествено виждаш един човек, който е на прага на смъртта и отвътре ти излиза геройското".

Така колега на д-р Петков решава с опасност за своя живот все пак да спаси пациент, който е на прага на смъртта. Дни по-късно същият този колега е с диагноза Covid-19.

"Оттам аз се ядосах и си викам – добре, сега ние тука рискуваме нашия си живот, за да помагаме на други и трябва да бъдем по-защитени".

Д-р Чарлз Петков неслучайно завършва екстремна медицина. Страстта му към екстремните спортове му дава и решение в ситуацията. Ключът се оказва маска за гмуркане.

"Видях маската – шнорхел до мен и си казах – това е много добър щит за лицето. И от чертеж на чертеж, леко-полеко измислих самия прототип".

На извода на маската за дишане се поставят филтри, които да предпазват от коронавируса, а цялото лице е напълно защитено и запечатано. 

Д-р Петков успява да разработи проекта в cътpyдничecтвo c eĸип, cъcтaвeн oт пpoфecopи пo дизaйн - Дeйвид Улибapи, Cepxиo Фepepo и Mигeл Aнxeл Гapcия от Вaлeнcия. 

За реализиране на проекта сътрудничи Иcпaнcĸaтa acoциaция пo poбoтиĸa и дoмaшнa aвтoмaтизaция, както и с местното правителство, а маските вече се употребяват в болницата в Аликанте, има поръчки и за други части на Испания. 

Могат да се произвеждат на 3D принтери. Сега коронавирусът отхлабва хватката си в Испания и това се усеща и в болницата на д-р Чарлз Петков. Той обаче предупреждава българите.

"Не е шега работа. Аз, сблъсквайки се всеки ден с този вирус, виждам по радиографиите самия клиничен курс как е. Няма нищо общо с един грип. Афектира много белите дробове. В един момент от стабилно положение човек може за 24 часа да отиде до дестабилизация и смърт".

Испания изпревари Италия по брой потвърдени инфекции, но в Испания има и повече излекувани. През последните дни броят на новите заразени трайно намалява. А след тежкото изпитание д-р Петков вижда повече добро у хората.

"Аз виждам, че хората повече разговарят помежду си, имат повече време за децата. Креативността, изкуствата се въздигнаха много повече и се видя, че доброто е по-силно от злото."

Интервюто на Тоня Димитрова с д-р Чарлз Петков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

* В звуковия файл е направена репортерска грешка. Д-р Чарлз Петков не е син на писателя Момчил Николов, а твърди, че е син на прототип на герой от романа му „Чекмо“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41