Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радичковият „Водолей” влиза в домовете с онлайн изпълнение

Йордан Радичков - внук: В книгата е събрано най-смешното за нашия свят

Йордан Радичков - внук
Снимка: Ани Петрова, БНР

В дигитализирана арт реалност утре в 17 часа в рамките на инициативата „Петък точно в 5” актьорът Китодар Тодоров ще представи в клип етюди от книгата "Водолей" на Йордан Радичков.

В самата книга откриваме радичковско намигане към реалността и мислите на човека, какво се случва в нашия свят, смята внукът на писателя, който носи неговото име - Йордан Радичков – младши. Той дава пример с разказа „Убий мухата”, описващ колко е трудно да убиеш муха, когато не е в кухнята на масата, а в главата ти.

„Имаме малко повече време, което можем да преценим как да го прекараме и все повече хора, по мои наблюдения, се обръщат към домашните си библиотеки”, каза внукът на писателя в предаването "Хоризонт до обед".

Определят „Водолей” като най-смешната книга на Йордан Радичков. Внукът му, направил много до момента за опазване на живата памет за класика, е съгласен с това определение.

Това наистина е най-смешната книга. Разказите са толкова абсурдни, изпълнени с хумор, много фантастични. Във всеки един от тях присъства тая прекрасна ирония, която намираме в огромна част от творбите на автора, но тук е толкова концентрирана. Като че ли е нарочно събрал може би всичко най-смешно, което е имал да каже за нашия свят. Винаги с една закачка, с една провокация за критическо мислене за всичко, което ни заобикаля.”

Радичков – внук е почитател на комедийния талант на Китодар Тодоров, който ще представи онлайн „Водолей”. Казва, че „той е доста близък и на абсурдизма и гротеската в комедията и хумора на Йордан Радичков” и допълва, че това е „едно прекрасно и много натурално приятелство между актьор и текст”.

„Аз съм виждал човек, нищо човек, една педя дребосъче, а простотията му голяма колкото черква. Върви той под ръка със своята черква, като върви, задръства цялата улица, но никак не му мига окото. Мигар на човек с такава огромна простотия може да му мигне окото! Ще те прегази и ще си замине, без дори да те забележи!“ - пише Йордан Радичков във "Водолей".

Книгата се появява за първи път през 1967 г. Сега е отпечатана в ново издание, но поради ограниченията и затруднения достъп до складовете все още не е на книжния пазар. 

„Книгата седи отпечатана. В момента правим всичко възможно да разпратим книгата до всички, които са направили своята предварителна поръчка”, изтъкна Йордан Радичков - внук.

Как може да се спори с ламя и други любопитни детайли чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10