„Когато извършваме различните тестове, трябва да имаме предвид, че дават различен тип информация и трябва да бъдат разположени във времето и при хора, подходящо избрани, за да свършим максимално количество работа с този ограничен ресурс. Ако изследваме неподходящите хора в неподходящото време, това би довело да изразходване на този ресурс, без да получаваме максимум информация“. Това каза пред БНР д-р Александър Симидчиев.
Според него в момента е време да се помисли кои са групите, които могат да започнат да се връщат към нормалните си социални и икономически дейности и които са максимално нискорискови:
„Да помислим как внимателно и прецизно да започнем да отпускаме карантината за тези хора. Те могат да бъдат тествани сега и след започване на отпускането да видим колко бързо ще започне развитието на групов имунитет при тях. Необходимо е контролирано отпускане на мерките с измерване на резултата, който получаваме по време на това отпускане, за да не се застраши епидемичната обстановка за останалите“.
В предаването „Преди всички“ д-р Симидчиев допълни, че трябва да се помисли първо за най-критичните икономически зони:
„Пулването позволява да се използва наличния ресурс за свършване на повече работа. Това е интелигентно решение, с което можем да скринираме по-широк кръг от хора и да започнем с измерване и дозирано отпускане на мерките да се връщаме към нормалността. Но това изисква висока дисциплина на всички останали“.
По думите му е важно да мислим като общност, за да можем по-лесно да преминем през кризата:
„Необходимо е да работим като общ организъм, а не като индивиди... Ниските резултати са първата стъпка в един дълъг път на връщане към нормалност. Първата стъпка е успешно направена. Трябва да комуникиране и да прецизираме следващите стъпки и в какъв срок се правят, защо точно те се правят. Не по-малко от 80% от българите са разумни и биха се вслушали в това, което се казва, ако видят, че нещата, които се правят, имат логика и са структурирани като един процес“.
Интервюто с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..