Сградата, в която ще се съберат всички книги на Великотърновска епархия, беше рушащ се паметник на културата, около който преминаваха туристите по пътя към крепостта „Царевец“. Повече от година продължават ремонтите на бившата детска градина, която Митрополията получи от Общината, за да бъде направена епархийска библиотека.
„Книгата не бива да се загърбва“, казва Великотърновският митрополит Григорий и пояснява, че след ремонта за 1,6 милиона лева до края на тази година се очаква епархийската библиотека да заработи и да бъде приобщена към националните книгохранилища.
„Една хубава брънка с националните библиотеки по света. Нашата е епархийска, скромна, но все пак тя ще даде една добра, посилна помощ на нашите студенти. Аз, от моето време, когато съм бил по Швейцария, по Англия, познавам все още хора, ходил съм и в Националната библиотека в Лондон. Това са огромни неща, огромни размери, ние изобщо не можем да си ги представим, но можем поне от там да черпим вдъхновение и това движение „Достъп до библиотеките“ ние да го имаме, за да вървим в това течение за доброто развитие. Ще минат години, ще минат векове, ние пак ще търсим книжката", коментира духовникът.
Над 30 000 тома ценна литература - църковна и светска, богат архив от „Църковен вестник“ и документи съдържа фондът на Епархийската библиотека за областите Велико Търново и Габрово. За съжаление, по време на разкола от сбирката са откраднати и изнесени много книги, разказва владиката. Когато поел управлението на митрополията, той заварил ценното книжовно богатство да мухлясва, забутано в подземията на сградата.
„Тази библиотека ще бъде като старша, като майка библиотека, тъй като имаме 21 манастира, по-големи храмове също имаме и това са по-малките библиотеки. Така че короната, тази дума е модерна сега, короната ще си има своите перлички по цялата епархия".
Една от архитектурните перли и неизменна част от историческото наследство на Велико Търново е църквата „Св. Спас“, построена от майстор Колю Фичето. Храмът е в руини, останали са само каменните основи, но това знаково място ще стане музей на иконата с европейско финансиране, надява се Великотърновският митрополит Григорий. Той е водил преговори храмовите останки, превърнати в бунище, да имат нов живот:
„Тя да си бъде като една перманентна иконна изложба. Старите икони в епархията се докарват, реставрират се. Ние си имаме катедра „Иконопис“ към Богословския факултет", пояснява митрополитът.
Архитектурен паметник е и старата митрополия във Велико Търново до църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. Богородица“ и „Св. св. Петър и Павел“. Сградата преди няколко дена сериозно пострада при пожар като напълно изгоряха над 400 квадратни метра от покрива. Бъдещето на старата митрополия е колеж, смята митрополит Григорий.
„Даже съм започнал преговори с Министерството на просветата. Отдавна го мечтаех това, имаме разни детайли, които трябва да оправим. Там е редно да направим един колеж. Не казвам, че трябва да бъде изцяло наш или изцяло техен. Както те предложат, важното е да го имаме колежа. В този колеж ще се изучават всички общообразователни предмети, той ще е след средно образование".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..