Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тоня Димитрова: Международната новина няма как да бъде разбрана, ако не е поставена в контекст

Тоня Димитрова
Снимка: личен архив

"Една международна новина няма как да бъде разбрана, ако не бъде поставена в контекст. Трябва да обясниш на слушателя или читателя защо я казваш и защо тя е важна за него". Това каза международният редактор в програма "Хоризонт" Тоня Димитрова в рубриката "От другата страна на радиото" в предаването "Хоризонт за вас". По думите ѝ международните новини ни дават информация в аванс, която всеки човек би трябвало да използва.

"Бях 19-годишно дете, втори курс Английска филология, във времената, когато имаше огромен глад за журналисти. Това бяха годините, в които се появяваха много кабелни телевизии с много млади екипи, ентусиазирани, с голям хъс. Моя братовчедка, която работеше като международен редактор, ми се обади, защото трябваше да я замести някой. Потърси ме, защото знам английски език", разказа тя за първите си занимания в професията през 1999-а година.

"Сега, години по-късно, бих казала на всички, че това да знаеш чужд език не означава, че си международен редактор", коментира Тоня Димитрова.

Като международен редактор тя посочи, че закон №1 е проверяването на новината в местните медии, където най-широко е отразена тя и източниците за потвърждение са повече от стандартните два.

"Ако не можем да я потвърдим, със сигурност трябва да дадем всички гледни точки", добави тя. 

Атентатите от 11-и септември 2001-ва година Тоня Димитрова определи като "голямото бойно кръщение" за нея в журналистиката.

"Имах и период, когато исках да избягам от журналистиката, когато родих първата си дъщеря. Започнах в офис на една телекомуникационна компания. Седях само с компютъра на едно бюро. Бързо разбрах, че не е за мен това и се върнах в журналистиката като международен редактор", разказа още тя.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Тоня Димитрова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52