Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Йончев: Науката е удобна за манипулация

Наука и медии по време на криза

Любов Костова: Учените трябва да предадат информацията разбираемо

Снимка: Pixabay

"Като всяко ново нещо и този вирус е нещо объркващо, изглежда като нещо много страшно, като нещо, което може да бъде съдбоносно за съдбата на целия свят. Но всъщност, ако се приложи научният метод, спокойния анализ на фактите, то нещата започват да стават малко по-обясними. Всъщност към всяко едно явление винаги трябва да се прилага един и същи здрав разум и един и същи научен метод." Този коментар направи в предаването "Хоризонт до обед" Владимир Йончев, главен редактор на offnews.bg.

При публикуването на научна информация журналистите носят голяма отговорност, смята Йончев. "Защото науката е едно от нещата, които са най-удобни за манипулация. С точните неща, с математиката особено, с цифрите и с таблиците, каквито тези дни, тези месеци вече четем, много са възможни всякакви манипулации. Числата могат да се тълкуват по най-различен начин и е много важно да се дават верните обяснения, и те да се дават хладнокръвно, спокойно, в правилния контекст", подчерта Владимир Йончев.

Във времена на криза е необходимо да се потопим в свят на наука, свят на закономерности и неща с тяхна вътрешна логика. "Когато веднъж се потопиш и когато си говориш с такива хора, които имат този научен метод, имат тази нагласа за ползването на науката, а не на суеверията, тогава някак си става по-лесно. Иначе такъв вирус очевидно е, че има. Очевидно е, че от него се умира", коментира Йончев.

Любов Костова Снимка: БГНЕС

Светът на науката и неговите послания към публиката трябва да бъдат комуникативни, а учените - да умеят да представят по разбираем начин сложните понятия от науката, казва и Любов Костова, директор на Британския съвет в България.

"Когато става въпрос за комуникация на науката, като че ли днешният повод, времето, в което живеем в момента изтъква най-ярко защо от години вече говорим за това, че учените имат нужда от умения за комуникация, за ефективна комуникация, за "превеждане" на прост, без да бъде опростачен език, на сложните понятия от науката и то не от гледната точка на собствената си личност, а от гледна точка на интересите, знанията, желанията или необходимостта от действие на публиката, на потребителите, на гражданите в обществото", отбеляза Костова в предаването "Хоризонт до обед".

"Щабът за извънредната ситуация не е науката непременно. Това са две различни неща. Политиката за овладяване на кризата не е науката зад самия факт", изтъкна тя.

Любов Костова апелира учените и експертите да обясняват на ясен език какви изследвания се правят за коронавируса. Като дефицит в момента тя открои  това, че учените говорят малко за фактите.

"Да повторят точно толкова пъти, колкото е необходимо ние да разберем, защото ефективната комуникация на науката изисква да познаваш публиката си, следователно да знаеш какво ги интересува и по какъв начин да стигнеш до осъзнаване на един факт. И ако това изисква няколко различни подхода, то тогава трябва да бъдат направени няколко различни подхода", подчерта Костова.

Двете мнения чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Помагат ли ни учените да натрупаме кризисно познание

Кризата, която настъпи заради разпространението на коронавируса не е по-различна от другите кризи, на които сме свидетели. Общественото внимание в случая е по-голямо, защото се поставя акцент върху здравето. Необходимо е да се направи разграничение..

публикувано на 21.04.20 в 15:42
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик,..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването..

публикувано на 24.05.25 в 06:50