Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помагат ли ни учените да натрупаме кризисно познание

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кризата, която настъпи заради разпространението на коронавируса не е по-различна от другите кризи, на които сме свидетели. Общественото внимание в случая е по-голямо, защото се поставя акцент върху здравето. Необходимо е да се направи разграничение между знание и информация. Тази позиция изрази в предаването "Хоризонт до обед" д-р Петър Ефтимов, ветеринарен лекар, преподавател в Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Хората искат да знаят, те задават въпроси. Обаче това, което те искат да знаят, е нещо, в което те предварително имат нагласата да повярват", каза Ефтимов. Според него един от проблемите е, че специалистите в една област приемат, че публиката е запозната с базовите неща, свързани с тази област, но това не е задължително да е така. 

"Ако човек успее да се абстрахира от своите познания в един момент, да си каже добре - ако аз не знам нищо по темата, какво би ми било интересно и би ми било важно да науча, тогава той може да даде правилните отговори", изтъкна Петър Ефтимов.

Явор Денчев е преподавател в университета във Виктория, Канада. Интересът на децата към откриване на факти е естествен, а ролята на учителите и родителите е да подтикват този интерес да се развива, смята той.

"Да им даваме възможност да експериментират и да изследват света около себе си, да могат да се запознаят с този научен подход, макар и през игра в началото, но е нещо, което ще изгради тяхното виждане за света и начин на мислене."

В ситуация на социална изолация най-важното е да говорим с децата си, защото за тях това е доста сложен период.

"Защото те не знаят защо трябва да са вкъщи, защо родителите им са вкъщи, защо се получават по-странни ситуации, с които те не са свикнали и целият им свят е преобърнат."

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Наука и медии по време на криза

Светът на науката и неговите послания към публиката трябва да бъдат комуникативни, а учените - да умеят да представят по разбираем начин сложните понятия от науката, казва и Любов Костова, директор на Британския съвет в България. "Когато става въпрос..

публикувано на 21.04.20 в 13:59
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма...

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт"..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със..

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите,..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да..

публикувано на 03.01.25 в 08:08