"Първият казус, с който България присъства в доклада на "Репортери без граници", е спирането на сигнала на "Хоризонт" и свалянето от ефира на БНР на опитния, както пише в доклада, журналист Силвия Великова, което показва липса на независимост в обществените медии, и захват, който някои политически лидери имат над редакционната независимост точно на тези обществени медии". Това коментира пред БНР журналистката Весислава Антонова, която от години отразява медийната среда в страната, във връзка с информацията, че България остава на 111-о място по свобода на словото в света за трети пореден път в годишната класация на "Репортери без граници". По думите ѝ страната ни е на последното място в ЕС, но и в Европа, в компанията на Турция, Русия и Беларус.
Антонова уточни, че в рамките на миналата година представители на "Репортери без граници" са имали две ключови срещи в България - с президента Румен Радев и с премиера Бойко Борисов:
"Пред журналисти, още тогава - след двете срещи, те бяха направили много лоши оценки. Дори след срещата си с президента Радев казаха, че България е в ситуация на медийна гражданска война". Тя припомни, че след срещата с премиера Бойко Борисов дори се заговори за създаване на стратегия, която да подобри състоянието на медиите в България:
"Правителството пое ангажимент да бъде изработена такава стратегия. Тя беше възложена на министерството, което на практика следи медиите в страната - това е Министерството на културата. Има дирекция, която се занимава с два много важни въпроса - работи върху въвеждането на текстове в българския медиен закон на новата аудио-визуална медийна директива, до есента България като страна от ЕС трябва да е въвела тези промени. Работи и по един още по-важен въпрос - промените в Закона за радиото и телевизията, които са свързани именно с промяна във финансирането и в модела на управление на БНР и БНТ".
Журналистката обясни, че в краткото представяне на доклада за свободата на словото на "Репортери без граници" се посочва още напускането на журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова от Нова телевизия, като в документа се посочва, че има напускане на редица журналисти от тази медия, след като братята Домусчиеви са я придобили.
"Посочва се и назначаването на Емил Кошлуков като генерален директор на БНТ, което според доклада на "Репортери без граници" е довело промяна на редакционната политика, която е станала видимо проправителствена. Споменава се и корупцията и съдружието между медии, политици и олигарси. Много често в този контекст като явление се посочва името на депутата от ДПС Делян Пеевски. Име, което символизира тази тенденция - пише в доклада", коментира още Весислава Антонова.
Тя обясни, че методологията на изготвянето на доклада на "Репортери без граници" е чрез работа с представители на местните медии, които ѝ помагат в попълването на специални анкетни карти, в които има редица ключове въпроси, показващи какво е състоянието на свободата на медиите и на професията в дадената държава:
"Така че тази ниска оценка, е реакция на общността. Проблемът обаче е, че тя е само на професионалната медийна общност. Очевидно тези, които правят законите и от които зависи нещо да се промени, не променят. Защото в доклада се отчита засилването на юридическия натиск към независимите медии". Журналистката уточни, че това показва, че не само изпълнителната власт, но и съдебната се включва в битката за влияние в медиите:
"Посочват се натиски от страна на прокуратурата върху определени медии. Започват проверки в медиите, от които после ние не знаем какъв е резултатът, и това е проблемът".
По думите ѝ много наблюдатели на медийния пазар са очаквали тази година страната ни дори да е на 113-о място в класацията.
В контекста на пандемията от коронавируса Весислава Антонова коментира, че в доклада на "Репортери без граници" се акцентира, че следващите 10 години ще бъдат решаващи за журналистиката и изобщо за журналистическата професия в световен мащаб:
"Те посочват елементите на тази криза, която ще е геополитическа, технологична, икономическа, на доверието и на демокрацията. Икономическата криза е изключително важна, защото на медиите по света, не само в България, вече им се налага да вземат непопулярни мерки. Те са на практика без приходи поради модела си на издръжка - основно пред реклами, които сега са спрели. Затова медиите намаляват екипи, освобождават журналисти и намаляват заплати".
Според журналистката най-страшното и най-неприятното нещо ще е, ако компромисът и оцеляването надделеят над свободата - свободата на изразяването, свободата на мнение, свободната воля да бъдеш критичен към властта.
Цялото интервю на Даниела Якова с Весислава Антонова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Сръбската петролна компания НИС, която е дъщерна на руската "Газпром Нефт", е принудена да търси алтернативни източници на петрол заради американските санкции върху руския петролен сектор, съобщава "Ройтерс". Компанията получи отстъпка от мерките, но нейни клиенти се въздържат да купуват руски петрол или петролни продукти, за да не бъдат санкционирани..
На 8 април в хода на специализирана полицейска операция на изграден за целта КПП на входа на Добрич по бул. "25-ти септември“ органите на реда спират за проверка автомобил, управляван от 30-годишен мъж. В автомобила служителите от отдел "Криминална полиция“ и Първо РУ - Добрич откриват сумата от 3 300 лв. и полиетиленово топче с тегло 106..
Над 1000 фиданки ще бъдат засадени в Малешевската планина, където през лятото на миналата година пожар засегна над 16 хиляди декара горски територии. В залесяването ще вземат участие служители от Югозападното държавно предприятие, пожарникари, военни и доброволци от общините Струмяни и Кресна. Над 60 пожара гасиха огнеборците през..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..