Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от социалната комисия. То е проведено през периода септември-ноември 2024-а година с анкети сред 443 души с увреждания и 418 работодатели, и групови дискусии.
Резултатите показват, че нагласите на работодателите към хората с увреждания са в пряка зависимост от наличието на преки контакти с тях. Наемането им зависи не само от наличието на държавни финансови стимули и облекчения, а и от образованието, квалификацията и уменията.
Хората с увреждания са изключително мотивирани да вършат работата си добре. Като предизвикателства за наемането им е посочена липсата на подходящи съоръжения. Работодателите акцентират и върху необходимостта от създаването на законово регламентирана възможност за по-лесно освобождаване на тези, които не се справят със задълженията си:
"Казват, както сред всички служители, така и сред хората с увреждания, има съвестни, има квалифицирани, има неквалифицирани. Стига се до момент, при всеки един от тях, когато биха искали да освободят нает човек с увреждания. Тогава работодателите споделят, че процедурата става потресаваща. Това ги отблъсква да наемат хора с увреждания", каза Теодора Ангелова, ръководител на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център. Тези защити обаче понякога са проблем и за самите наети. Хората с увреждания биха имали по-голям стимул и желание да търсят работа, ако им бъде оказана помощ от институциите в процеса на трудовата адаптация и им бъде осигурена достъпност до работното място. Други ключови мерки, които биха насърчили хората с увреждания да търсят работа, посочени от анкетираните, са повишаване на заплащането на положения труд, повишаване на толерантността от страна на ръководителите и колегите.
Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..
В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони. Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...
Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..
Китай отхвърли обвиненията на Украйна, че снабдява Русия с барут и артилерия. Лин Цзиан - говорител на министерството на външните работи, настоя, че Пекин не се отклонява от официалната си политика на неутралитет: "Китай не осигурява оръжие за никоя от воюващите страни и контролира стриктно стоките с възможна двойна употреба. Украйна е пределно наясно с..
24-годишен мъж е тежко ранен, след като е бил намушкан с нож по време на масово сбиване на остров Майорка. Повече от 200 младежи са участвали в боевете, продължили през цялата нощ в сряда срещу четвъртък. Младият мъж, който е португалски гражданин, е ранен в стомаха, но няма опасност за живота му. Боевете са започнали в сряда вечерта около местно..
Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия? Какви са предизвикателствата пред България от тези нови форми на несигурност? Тези теми коментира в предаването "РадиоТочка" о.р.полк. Горан Симеонов, дългогодишен председател на Асоциацията на..
Българското животновъдство е под критичния праг! Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият депутат и лидер на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев, който днес се занимава с животновъдство във ферма, намираща се на около 1000 метра надморска височина в Пирин. "Невъзможно е при този брой говеда, овце, кози, които се отглеждат в..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..