Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възрастни търсят съвети на телефона на Националната пациентска организация

Подготвят се различни инструменти за виртуални консултации с лекари

Националната пациентска организация работи по различни модели за онлайн консултиране на пациенти по време на кризата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спазват ли правилно личните си мерки за защита срещу коронавируса и кога ще свърши пандемията от Covid-19 са основните въпроси на първите пациенти, които вече се обаждат на горещата телефонна линия на Националната пациентска организация. Там лекари и специалисти консултират пациенти с хронични заболявания. Десетки са обажданията до момента. Целта на инициативата е да се намали рискът от заразяване на хронично болните пациенти с коронавируса.    

Първите възползвали се от възможността да получат професионална подкрепа са по-възрастните пациенти.

"Тя се ползва според мен активно, аз вече съм отговорила на няколко обаждания. Най-често това са хора, които са възрастни, притеснени. Споделят, че за тях това, че има такава линия, всъщност е добре. Имат нужда повече и да поговорят с някого, за да проверят добре ли спазват мерките, т.е. на първо място се интересуват за здравето си и начина, по който се предпазват и на второ място идва тази тревога как ще продължи животът ни, кога всичко това ще свърши. В чисто икономически аспект хората са притеснени как ще продължат натам", каза за "Хоризонт" психологът Милена Маринова.

"Ние също се учим как да подкрепяме и да помагаме на хората, защото тя не е толкова пряка в момента тази опасност, толкова директна, и хората някак си разбраха, че мерките са сериозни, взеха се навреме. Хората са внимателни и дисциплинирани, това е моето наблюдение и мнение, но зад всичко това, разбира се, стои - кога ще осъществим нашите планове, как времето тече и ние знаем кога ще приключи и тази тревога все повече се увеличава", подчерта Маринова.

Пакетът от мерки на Националната пациентска организация включва консултации с лекари в областта на кардиологията, онкологията, ендокринологията, психологията, инфекциозните болести, пояснява председателят на организацията д-р Станимир Хасърджиев.

Д-р Станимир Хасърджиев  Снимка: БГНЕС

"Затова аз се надявам, че с тази инициатива в бърз порядък и държава, и лекари, и IT индустрия ще намерят дори и временните решения, които са ни необходими точно сега, които да позволят обаче тези хора да получават грижи по време на пика на епидемията".

Ситуацията в момента по никакъв начин не подсказва, че в обозримо бъдеще ще се подобри този достъп, коментира Хасърджиев. Според него заразата от коронавируса няма да отмине толкова лесно, в същото време нашата система не разполага с възможности нито за дистанционно наблюдение, нито за отпускане на лекарства от разстояние, това е забранено. 

В близките дни се очаква да има възможност за виртуален преглед по документи и виртуална стая за прегледи.

"Виртуалната стая за прегледи в момента ни е предоставена от една от компаниите, които разработват телемедицински решения. Така че тя е налична там, на сайта на Националната пациентска организация има линкове към нея, но хората трябва да знаят, че всъщност в момента подготвяме цяла поредица от такива решения на различни компании, на различни разработчици, които да бъдат спешно предоставени като арсенал в ръцете на лекари и пациенти, за да могат да се ползват по време на кризата", допълни д-р Станимир Хасърджиев.

За определени групи пациенти в по-тежко състояние или в отдалечени райони ще се осигури възможност за посещение на място от лекар или доброволци. Здравната каса и Министерството на здравеопазването също ще участват със свои специалисти и експерти, като тепърва се очаква двете ведомства да подпомогнат и заплащането на лекарите, които ще извършват консултациите.

На телефона на Националната пациентска организация - 0800 14 515, приемат обаждания от 9 до 18 часа.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51