Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 измества фокуса от другите проблеми пред бъдещето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белодробните, сърдечносъдовите и неврологичните заболявания, следвани от рак и диабет, са петте големи групи хронични болести, които ежедневно взимат жертви у нас. Това сочат данни на Световната здравна организация. Ето защо здравни експерти и природозащитници се обедняват около позицията, че докато се справяме с последиците от новия коронавирус, не бива да подценяваме останалите проблеми, застрашаващи бъдещето ни

Такава е например заплахата от атмосферното замърсяване, което има конкретни екологични, социални и политически измерения. Становищата бяха изразени в рамките на публична онлайн дискусия, организирана от Лабораторията за анализ и политика на въздуха към Нов български университет.

В страните с висока концентрация на атмосферно замърсяване се констатира по-висока смъртност от новия коронавирус, показват данни от чуждестранни проучвания в областта на общественото здраве. Причината – хроничните заболявания на дихателната система повишават риска при заразяване. Изследванията връщат дискусията за вредата от фините прахови частици.

Пулмологът доктор Александър Симидчиев:

„Където стана най-големият проблем с коронавирозата, беше Северна Италия, най-замърсеното място. Индустриалният им капитал не искаше да се въведат мерки, за да не им пострада производството още януари и февруари, в резултат на което много закъсня и видяхме какво стана след това“.

Надеждата, че епидемията ще бъде овладяна, не бива да ни успокоява, защото при наличието на атмосферно замърсяване човешкото здраве е постоянно изложено на риск.

За сериозността на проблема говори и Георги Стефанов от българския офис на Световния фонд за дивата природа:

„Всеки ден от замърсяването на въздуха 4-5 души намират преждевременно смъртта си. Имаме глобална пандемия, свързана с изгарянето и ползването на въглищата, с климатичната криза и с честотата на атмосферното замърсяване“.

В столицата местната власт и представителите на научните среди се разминават в твърденията за произхода на най-сериозния замърсител на въздуха у нас, каквито са фините прахови частици. И докато официалната статистика на Общината сочи, че 57 процента от замърсяването се дължи на транспорта, а едва 35 процента са генерирани от битовото отопление, то д-р Атанас Терзийски, съосновател на отворената мрежа за наблюдение на околната среда,има различна интерпретация:

„Трафикът не се променя зиме и лете, основният фактор за замърсяването не е транспортът. Произходът на ФПЧ е отоплението от печките на хората“.

Икономическият живот спря на много места в Европа и по света, което доведе до подобряване на качеството на атмосферния въздух, но не бива да се забравя, че у нас това съвпадна и с излизането от есенно-зимния отоплителен сезон. Радостната статистика обаче не засяга климатичните промени, алармира Георги Стефанов:

„Макар и заключени вкъщи и непътуващи, продължаваме да консумираме енергия. Климатичните промени представляват глобален риск и за икономиката, и за природата. Ако допуснем унищожаване на баланса между екосистемите и нуждите на човека, няма да има сила, която да ни позволи да се възстановим. Това е разликата между една пандемия и климатичната криза. Последните дни изтичат“.

Екологът изтъква необходимостта от трансформация на икономиката и общественото поведение

Експертите отбелязват, че епидемията от Covid-19 ще отшуми, но страната ни трябва да бъде подготвена за други предстоящи здравни заплахи. Д-р Александър Симидчиев:

„Имаме проблеми, не по-малко тежки от коронавируса. В България ще се увеличава маларията, денгата, това са тежки инфекциозни заболявания. Те ще се променят и ще станат чести заради температурните разлики, които са с 1-2 градуса нагоре, но са достатъчно, за да живеят комарите на тази територия“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция

Заради рекордно високите температури на морската вода в Гърция, това лято почти са изчезнали дори и мидите в морето. Според научно проучване топлата вода води до промени в цялата флора и фауна в Егейско и Йонийско море в Гърция. Това лято в Гърция са отбелязани най-високите температури на морската вода за последните 40 години. Това показва..

публикувано на 23.11.24 в 17:15

Проверка в болницата в Кюстендил заради отказан прием на дете

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" (ИАМН) Иванка Динева назначи извънредна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Никола Василев" в град Кюстендил, съобщиха от агенцията, цитирана от БТА. Поводът е излъчен репортаж по Нова телевизия, който разказва историята на шестгодишно дете със силни..

публикувано на 23.11.24 в 17:02
Рафал Тшасковски

"Гражданска коалиция" на Доналд Туск избра кмета на Варшава за кандидат за президентските избори

Членовете на "Гражданска коалиция", партията на полския премиер Доналд Туск, избраха кмета на Варшава Рафал Тшасковски за кандидат за президентските избори през май 2025 г., съобщи Туск, цитиран от ДПА.   При вътрешното гласуване полският министър на външните работи Радослав Шикорски остана на второ място, като получи едва 25,25% подкрепа. Тшасковски бе..

публикувано на 23.11.24 в 16:53

В Шумен започна конкурсът за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие"

Започна 14-ото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Съзвездие".  Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен.   Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. Входът за зрители в концертната зала на..

публикувано на 23.11.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

14 сигнала за причинени от силния вятър инциденти в Хасково

14 сигнала за паднали клони и дърво са получени в хасковската пожарна.  От метеорологичната обсерватория съобщиха, че поривите на северозападния вятър са достигали скорост от 86 км/ч.  Инцидентът с пречупеното дърво е станал на хасковската улица "Лайпциг", където е ударен паркиран автомобил, който е със счупено стъкло.  Това единственият случай с..

публикувано на 23.11.24 в 16:39
Стефанос Каселакис

Каселакис създаде лявоцентристката партия "Движение за демокрация“

Доскорошният лидер на СИРИЗА - основната опозиционна партия в Гърция - Стефанос Каселакис, който беше свален от поста от вътрешнопартийната опозиция, създаде и официално новата си партия. Тя ще се казва "Движение за демокрация“  "Превърнахме се в движение за съпротива срещу унищожаването на вътрешнопартийната демокрация. Ние се превърнахме в..

публикувано на 23.11.24 в 16:10

Разследват голямо изтичане на подробни планове на затвори във Великобритания

Британски служители по сигурността разследват голямо изтичане на подробни планове на затвори поради опасения, че те ще бъдат използвани от престъпници за контрабанда на наркотици и оръжия в затворите или за организиране на бягство, пише вестник Таймс“. Спешни мерки за сигурност бяха въведени в множество затвори в Англия и Уелс, след като..

публикувано на 23.11.24 в 16:01