Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94-годишен изобретател все още конструира в работилницата си

Иван Гатев
Снимка: Велина Махлебашиева

94-годишният Иван Гатев от Габрово потвърждава, че славата на габровци като хора с предприемчив дух не е напразна. Той е известен в града радиотехник. Мнозина знаят и за изобретенията на новатора, който преди близо 70 години изработва първия у нас портативен магнетофон за нуждите на местния радиовъзел.

Иван Гатев продължава да конструира в своята работилница. Тук, сред инструментите, е и последното му изобретение - цифрова машина за обработката на метали. Работата по нея продължила почти две години и половина, захванал я с удоволствие. 

Майсторът ветеран удивлява с изправената си стойка и ведър дух. Страстен радиолюбител още от ученик, отраснал и възпитаван в друго време, в което баща му като търговец го пращал да работи, за да се научи на труд.

"В прогимназията баща ми винаги ме пращаше да работя по един месец през ваканцията, да не се шляя, да отида да работя, да си изкарам пари, въпреки че не сме били бедно семейство. Само да работя, да свиквам с труд", разказва пред "Хоризонт" Иван Гатев.

Запаленият по радиотехниката Гатев, който като дете разглобява едно радио, за да види какво има вътре, изработва радиопредаватели, а след като се уволнява от казармата, конструира и първия портативен магнетофон у нас за нуждите на радиовъзела в Габрово. С апаратурата, тогава тежала 18 килограма, през 1954 година правят и първите външни записи, спомня си новаторът.

"В Цола Драгойчева съм ходил да го демонстрирам, в Радио София ме пращаха да го демонстрирам, портативен магнетофон."

В началото на 60-те години изобретателят създава любителски телевизионен ретранслатор, за да хваща в дома си сигнала на румънската телевизия от Букурещ, който се предава от връх Шипка към Габрово.

"Като излязоха телевизорите, веднага се хвърлих в тази насока. В Габрово още телевизия нямаше, в София ходих, купих един немски телевизор, докарах го тук - не можеше да се гледа, нямаше предавания."

Появяват се обаче проблеми и Иван Гатев търси съдействие от Научноизследователския институт по съобщенията в София. Оттам изпращат инж. Никола Моллов, с когото заедно започват работа на връх Шипка. Правят преустройство на ретранслатора и така телевизионната програма влиза в домовете на габровци.

Иван Гатев е носител на множество награди, част от тях са за приноса му за развитието на радиосъобщителната и телевизионна техника.

Воден от страстта си към нововъведенията, той създава и машини с приложение в машиностроенето, за което притежава авторски свидетелства. Освен всичко друго е и първият заслужил майстор на спорта по мотоциклетизъм в Габрово. Човек, който не е спирал да работи от ученик до ден днешен, за удоволствие.

"Не съм поставял въпроса никога за пари, да ми плащат, въпреки че са ми плащали, са ме възнаграждавали. Но нещо, което го правя, не мисля за пари, правя го за моето удоволствие, да видя как ще стане, да излезе от ръцете ми. После някои работи носят и доходи допълнително", изтъква Иван Гатев.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11