Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Котка в стената“ - пръст в раната на ксенофобията и расизма

Сниманият в Лондон "Котка в стената" на режисьорския тандем Мина Милева и Весела Казакова вече е достъпен свободно в Амазон Прайм (Amazon Prime) от 27-ми април до 6-ти май за зрителите в Съединените щати.

Една котка се превръща в ябълката на раздора в общински блок в Лондон. Риж красавец оголва предразсъдъците на обществото ни, лицемерието, зад което се крием, вечния конфликт между имигрантите и местните жители в една Великобритания, която не обича неканени гости.

За нашите английски приятели това беше доста болезнено, защото слага пръст в някаква рана. "Вие си позволихте да ни покажете огледалото в лицата". Усетихме неприятни емоции в някои от тях.“ Това споделят Мина Милева и Весела Казакова в интервю за предаването „Време за живот“. 

Представителите на английската филмова индустрия, с които те работят, се оказват проевропейски настроени и се възхищават на „Котка в стената“. Определят продукцията на "Активист 38" като абсолютна дисекция на нашето общество, защото всичко е показано такова, каквото е, а не плакатно, представено по малко и схематично.

Разгледахме източноевропейците не само като положителни герои, но малко и като сноби. Те са интелигентни, с висше образование, отишли са в Лондон, за да се реализират, но се мислят за по-специални“, казват създателите на филма Мина Милева и Весела Казакова. 

В главните роли влизат българските актьори Ирина Атанасова и Ангел Генов, които живеят в Лондон от години и съдбата на персонажите им е до болка позната, което допринася за тяхната органична игра.

Интересна е историята и на котката Чедър с ирландско потекло.

„Намирането на котката беше абсолютна епопея“, спомнят си от екипа, който три дни преди снимките панически търси подходящата рижава котка. Благодарение на актрисата Ирина Атанасова откриват Чедър, който проявява характер на „възпитан банков чиновник“, типично по британски

Всъщност и случката с котката във филма е реална. „Прибрахме една котка, която се оказа на съседите, а те бяха на наркотици и точно когато се скарахме с тях на вратата, тя се фръцна и се оказа, че се е скрила в една дупка зад бойлера“, поясняват Мина и Весела.

Весела Казакова /л/ и Мина Милева /д/

По време на снимките двете момичета се справят с най-различни предизвикателства, понякога са на ръба и да се откажат, но смятат, че всичко е било благословено и нещата се уреждат в последния момент. 

Във филма има сцена с едно 100 килограмово момиче на 12 години. За всеки кастинг режисьор да открие актриса за този персонаж е почти непосилно. Отново дни преди тежки снимки Весела и Мина намират своята Кадиша в супермаркета, която се оказва, че иска да бъде актриса и посещава драма уроци. „Тя се справи много добре, беше прекрасна“, отчита режисьорският дует.

„Другата ни супер странна случка е с възрастната ни актриса във филма - Гилда Уо, която ни помагаше много и с цялостното поведение на хората от работническата класа. Гилда имаше само едно условие – да не играе с питбул, а тя точно това трябва да прави. Не знаехме какво да правим. Гилда влезе, видя кучето и каза: „Започваме“. Страхуваше се, но направи онова, в което актьорите са много добри – да преценят бързо обстоятелствата. След това я попитахме как така се съгласи, а тя каза: „Огледах кучето. Видях, че е свестно и си казах - давай!“

Цялото интервю на Радослава Топалова с Весела Казакова и Мина Милева за предаването "Време за живот" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30