Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова, БАН: Изходът от пандемията е в ръцете на науката

За по-малко от два месеца науката излезе с повече от 100 варианта на ваксина, уточни тя

Лабораторията Bioscientia Healthcare в Ингелхайм, Германия- април 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"За по-малко от два месеца науката излезе с повече от 100 варианта на ваксина и поне 5 от тях вече се намират в първа фаза на клинични изпитвания. Това е един много продължителен процес, който изисква сериозни проучвания". Това каза пред БНР проф. Радостина Александрова, д-р по вирусология към БАН, и добави: "Няма готова рецепта за излизане от кризата с пандемията от коронавируса, но нещата са в ръцете на науката". По думите ѝ какво ще се случи зависи от четири неща:

"На първо място е вирусът - какво се случва с него, какви изменения има и какво е значението от това за диагностиката, за тежестта на заболяването, за ваксините - и тук отговорът може да го даде науката. Вторият момент е отговорът на нашата имунна система - какво се случва, когато се срещнем с вируса; адекватно ли реагираме, колко траен е имунният отговор, който се изгражда; колко хора са се срещали с него - тук отново се намесва науката. Трето - мерките - какви да бъдат те, как да се затягат и как да се отпускат; какво е нашето поведение".

В предаването "Нещо повече" проф. Александрова коментира, че най-важно е да се реагира адекватно на коронавируса със създаване на лекарства и ваксина.

Тя посочи нещата, с които трябва да се преборят учените, работещи по ваксина - тя трябва да бъде безопасна, да е концентрирана към "онези участъци от вируса", които са по-консервативни, защото той много се изменя и да се има предвид, че най-уязвимите хора към Covid-19 са по-възрастните хора и хората със странични заболявания.

"Имунният отговор все още не е добре проучен, но целта на ваксината е да бъде в състояние да обучи имунната ни система как да реагира при срещата ни с вируса, така че ние да бъдем защитени".

Цялото интервю на Георги Марков с проф. Радостина Александрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест срещу общински търг на спортна зала за бадминтон в Русе

Протест срещу общински търг на спортна зала изкара на улицата десетки деца и семейства, които тренират бадминтон в Русе. След този търг те остават без зала за тренировки. "Искаме си залата!". Така деца и родители изразиха недоволството си от проведен търг от община Русе за отдаване под наем на спортна зала, в която до днес те са тренирали..

публикувано на 08.04.25 в 19:20

Двама мъже са намерени мъртви в столичния квартал "Илиянци"

Телата на двама мъже са намерени в късния следобед днес в малка рекичка в столичния квартал "Илиянци".  От СДВР потвърдиха и уточниха, че на място са изпратени екипи. В момента се извършва оглед.  Няма яснота дали става въпрос за насилствена смърт, или за инцидент. Образувано е досъдебно производство. Изясняват се подробностите. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31
Никола Янков

Никола Янков за митата на Тръмп: Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС

Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС.  Това коментира Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
д-р Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на БАБХ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват борбата с разпространението на райски газ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна   комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид  и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..

публикувано на 08.04.25 в 18:14

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19