Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Последна спирка Аушвиц" - историята на една любов

"Последна спирка Аушвиц"

На книжният пазар вече може да се открие единственият мемоар, писан в ужасите на най-страшния нацистки концентрационен лагер - Аушвиц. "Последна спирка Аушвиц" с автор Еди де Винд разказва за преживяванията на едно младо семейство, попаднало там.

Лекарят Еди де Винд, евреин от Нидерландия, и медицинската сестра Фридел се женят в транзитния лагер за депортиране на евреи Вестерборк. В един есенен ден през 1943-та са натоварени в затворени вагони и заминават за Аушвиц. Тяхната история разказа пред БНР преводачът Христо Димитров:

"Там изчезва всякаква надежда, че някаква нормалност може да бъде запазена. Фридел е в блок №10, който в книгата става ясно, че е женската лаборатория на д-р Менгеле. Еди, с малко късмет, успява да попадне в лечебницата на лагера, където работи не точно като лекар, а като чистач, санитар".

Еди де Винд успява да напише историята си в лагера. Главният герой на мемоарите му обаче не носи неговото име:

"Към края на престоя му там, малко преди руската армия да влезе в лагера, успява да се докопа до един молив и лист и започва да пише. Измисля си един герой, когото нарича Ханс, и реално героят в книгата е той", обясни Димитров.

Любовта му към Фридел и нейната любов към него подтикват Еди де Винд да продължава да пише и да се бори за правото си на пълноценен живот, уточни преводачът в предаването "12+3".

Трябва да се чуват спомените на оцелелите. Да се четат книги като „Последна спирка Аушвиц". Важно е да помним поуките от престъпленията в човешката история, категоричен е Христо Димитров.

 Репортаж на Иван Русланов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16