Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Унищожени са 150 гнезда на голям корморан край Дуранкулашкото езеро

Българското дружество за защита на птиците разполага със снимки, иска проверки

Снимка: Фейсбук

Българското дружество за защита на птиците сигнализира за унищожаване на единствената гнездова колония на големи корморани по северното Черноморие. Посегателството е установено при мониторинг на водолюбиви птици в района на Дуранкулашкото езеро на 6 май, където всички дървета са изсечени и подготвени за извозване. Унищожени са около 150 гнезда на вида голям корморан, който е обект на защита в защитена зона Дуранкулашко езеро.

"Има конкретна забрана за изсичане на единични или групи дървета на територията на зоната в земеделските земи, а тази земя по кадастрална карта се води именно земеделска земя", подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Ирина Матеева от Българското дружество за защита на птиците.

Природозащитната организация е подала сигнал на зеления телефон на Регионалната инспекция по околната среда във Варна.

"Също така подадохме писмен сигнал, който го съпроводихме със снимки от мястото и очакваме компетентният орган да дойде на място, да разпореди проверка и да установи кой е извършителят", допълни Матеева.

Снимка: Фейсбук

Проверката на Българското дружество за защита на птиците е установила, че няма издадени разрешения за изсичане на дървета в района. Земята е общинска частна собственост и община Шабла би следвало да има отношение към случая.

"Трябва да се провери дали общината продължава да бъде собственик на тази територия, така както пише в кадастъра или пък е продадена и всъщност кой е извършителят на това незаконно деяние", коментира Ирина Матеева.

Няма голям процент на разкриваемост на подобни посегателства срещу природата, допълни Матеева. Тя припомни и случая с отравянето на лешоядите в Искърското дефиле и в района на Кресна.

"Притеснението ми е, че всъщност хората не отчитат при действията си, че могат да засегнат дадени видове, включително и застрашени видове птици и също така нямат достатъчен респект към закона. Другото, което трябва да подчертая, е с извънредните мерки, които са наложени за ограничения на пътуванията на хората - аз лично имам усещането, че бракониерството и незаконните действия срещу природата се увеличават".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16