„Ролята на ООН зависи от волята на нейните членки“, заяви пред БНР българският дипломат Златко Димитров, отговаряйки на въпрос за нерешените кризи и конфликти в Сирия, Ирак, Либия, Украйна, ивицата Газа…
„И по-специално, когато става дума за принудителни мерки, зависи от съгласието в рамките на Съвета за сигурност, който е единственият орган на организацията, упълномощен да предприема принудителни мерки спрямо други държави за разрешаване на определени конфликти. Без съгласие в Съвета за сигурност организацията не би могла да бъде ефикасна“, каза той в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
За правото на вето и разширяването на Съвета за сигурност
Според Димитров всички държави членки на ООН си дават сметка, че правото на вето, с което разполагат 5-те постоянни членки на 15-членния Съвет за сигурност – САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай, е нещо, по което трябва да се постигне някакъв прогрес.
Дипломатът обясни, че в контекста на реформата на ООН и опитите за разширяване на Съвета за сигурност, по които усилията не са спирали, е възникнала дискусия дали бъдещите постоянни членки на този орган трябва да разполагат с вето или не.
„Има разбиране, че ако бъдещите постоянни членки на Съвета за сигурност разполагат с право на вето, това би направило този орган по-неефикасен“, каза той.
По думите му от гледната точка на много членки на ООН правото на вето е архаично, принадлежи към периода непосредствено след края на Втората световна война и е крайно време да бъдат направени промени. Както и че Съвета за сигурност трябва да бъде разширен, защото след деколонизацията броят на членките в ООН се е утроил и вече са 193, като се смята, че този орган вече не е представителен.
„По отношение на работните методи на Съвета за сигурност беше постигнат голям напредък – става дума за прозрачност, за увеличаване на броя на заседанията, за заседания с неправителствени организации, в различни формати. Но по отношение на разширяване на Съвета за сигурност все още няма съгласие в рамките на Общото събрание на ООН
За „невидимите“ резултати
Здравко Димитров, който в момента част от мисията на ООН в Централноафриканската република, а преди това е работил в екипа на специалния пратеник на ООН в Косово Марти Ахтисаари, каза че обикновено във фокуса на общественото внимание са кризи, където не се виждат видими резултати от действията на ООН
„Но редица кризи и конфликти са решени с помощта на Световната организация“ подчерта дипломатът в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Той даде Източен Тимор като един успешен пример, както и един по-далечен пример от миналото – Намибия, където ООН изигра успешна роля за създаването на собствени национални институции за управление и сега тя е напълно функционираща държава и пример за редица африкански държави.
„Ролята на ООН не е само с цел поддържане на международния мир, тя има и икономическа роля, както и в насърчаването и спазването на правата на човека и контрола за това. ООН е единствената глобална организация с такъв всеобхватен мандат, даден ѝ от държавите членки“, каза Златко Димитров.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..