Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Врабчев: Условията да се заявиш като артист у нас не са стимулиращи

Андрей Врабчев
Снимка: БГНЕС

Онлайн събитията не могат по никакъв начин да изместят онова, което се случва в жива среда, особено при визуалните и изпълнителските изкуства. Така смята скулпторът Андрей Врабчев. За него парадоксите не са само в редуцирането на ограничителните мерки в областта на културата, а още в самото начало на кризата с коронавируса и са свързани с местата, на които хората могат да се събират. Няма обяснение за това на какъв принцип и как са определяни тези мерки, каза Врабчев в предаването „Хоризонт до обед“.

Артистите често са по-продуктивни, когато са притиснати от обстоятелствата. Ако съдим от историята на изкуството, много пъти презадоволените автори и общества потискат творческия нагон, отбеляза скулпторът. „Много успели автори са признавали, че е трудно да преодолееш успеха, когато се почувстваш задоволен.“

Част от публиката известно време ще бъде по-обрана, няма да тръгне рязко по откривания, изложби и т.н. Има пък други хора, които са се почувствали самотни, имат нужда да общуват, да говорят. Друг е въпросът е дали има публики, действителни, в България, и колко са големи те“, коментира Андрей Врабчев.

Според него проблемите с изкуството ясно са проличали с обявяването на държавните помощи за творци като мерки за подпомагане в кризата.

„Защото се разбра, че много малко хора официално съществуват като автори. Условията да съществуваш, да се заявиш като артист пред държавата, не са стимулиращи. И това може би беше хубавото в тази криза от държавническа гледна точка и от гледна точка на изкуствата като сектор. Този проблем стана ясен“, подчерта Андрей Врабчев, според когото за разлика от Германия например „у нас не можеш да докажеш, че си автор“.

Мнението му в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29