Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентски съвети предлагат удължаване на семестъра за обучението по изкуства

| обновено на 12.05.20 в 16:36
Снимка: Ани Петрова

Студентските съвети на висшите училища по изкуствата поискаха удължаване на летния им семестър с 30 дни, както и провеждане на държавните изпити и дипломните защити от юли до септември  на терен в учебните заведения при спазване на противоепидемичните мерки.

Аргументите за искането, изпратено до просветното министерство и до ректорите на съответните ВУЗ-ове, са трудности за приключване на учебната година в електронна среда заради практическата насоченост на висшето образование в сектора на изкуствата.

Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети в България заяви:

„Нали разбирате, че в Музикалната академия имат държавен изпит, който е концерт. Той няма как да се осъществи онлайн в дадена стая, даден апартамент. Сами разбирате колко е наивно… Затова се обръщаме към Министерството на образованието и науката, към Министерството на културата, също така и към ректорите на висшите училища, които са по изкуствата, наистина да проявят разбиране. Говорим за държавни изпити и дипломни защити. А семестриалните изпити, които са след завършването – там могат да се проведат онлайн. Говорили сме го със студентските съвети, там нямат проблем“.

В това удължено време за семестъра да бъдат взети изпитите по теоретичните дисциплини, а през останалото време студентите да могат да провеждат в базите на висшите училища практически занятия, предлагат студентските съвети. Идеята е да се компенсира липсата на практически занимания на студентите по изкуства.

В университетите, които обучават студенти с профил „Изкуства“, спецификата на самите предмети изисква не само теоретична подготовка, но и практическа, каквато заради извънредното положение и коронавируса не може да бъде проведена пълноценно, стана ясно от думите на Мадлен Янкова, председател на Студентския съвет на Националната музикална академия.

В предаването „Хоризонт до обед“ тя обобщи наблюденията от дистанционното обучение в пет университета.

„Теоретичната подготовка върви навсякъде доста добре, няма да има проблем с нея. Но практическата подготовка не е абсолютно възможно да бъде на 100% във всяка една специалност на висшите училища по изкуства. Затова ние излязохме с позиция, която препоръчва на ректорските ръководства как те да продължат тази учебна година, как да я завършат.“

Цялото интервю с Мадлен Янкова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Богатството на българите достигна 1 трилион лева

За първи път в края на 2024 година, богатството на българите достига историческа стойност от 1 трилион лева - пет пъти повече от брутния вътрешен продукт. Средно, според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, на домакинство се падат по 350 000 лв. 70% от всичко, което българите притежават, са жилищата. Едва малко над един..

публикувано на 20.05.25 в 12:41

НАП: Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си

Над  1 62  000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред На ционалната агенция за приходите , повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок - 30 юни, съобщиха от институцията .  Данъчната служба във В. Търново отчете преизпълнение на плана за приходите Близо 30  000  са подадените до момента..

публикувано на 20.05.25 в 12:37

Великобритания, Франция и Канада заплашиха Израел с конкретни мерки

Френският президент Еманюел Макрон и премиерите на Великобритания и Канада Киър Стармър и Марк Карни засилиха натиска срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху за спиране на военната офанзива в Ивицата Газа и осигуряване на достъп на хуманитарна помощ. Нетаняху обяви, че Израел ще поеме контрола върху цялата територия на Газа Макрон, Стармър и..

публикувано на 20.05.25 в 12:29

Нови имиграционни разпоредби влизат в сила в Испания

В Испания влизат в сила нови имиграционните разпоредби. Целта на промените е улесняване на законното пребиваване на чужденци в страната. Текстовете, одобрени през ноември, предвиждат по-гъвкав достъп до разрешителни за пребиваване и работа, по-лесно събиране на семейства, ако един от членовете вече е интегриран в Испания. Една от..

публикувано на 20.05.25 в 12:24
Кристоф Хансен

Кристоф Хансен: Военните разходи не трябва да са за сметка на селскостопанската политика

ЕС не трябва да дава приоритет на оръжията пред маслото в разходите си за отбрана и трябва да се въздържа от пренасочване на средства, предназначени за земеделските производители, предупреди еврокомисарят по земеделие на блока Кристоф Хансен в интервю за "Файненшъл таймс“.  Кристоф Хансен заяви пред изданието, че увеличението на военните разходи не..

публикувано на 20.05.25 в 12:17

Две сметосъбиращи фирми обявиха, че Столичната община им дължи 14 млн. лв.

Дългът на Столичната община към двете почистващи фирми, които предупредиха, че ще спрат да почистват София, е 14 милиона лева. Това стана ясно по време на изслушването на представители на фирмата в комисията по екология на Столичния общински съвет.  Няма нищо политическо в намерението на фирмите, категорични бяха техните представители. Те се..

публикувано на 20.05.25 в 12:13

Проект на проф. Маргарита Попова - сред отличените за най-успешни през 2024 г.

Проф. Маргарита Попова от Института по органична химия с център по фитохимия към БАН е ръководител на договор по Програмата за национално съфинансиране на COST акции на тема " Оползотворяване на отпадъчни продукти за устойчиво получаване на енергия ". Този проект беше отличен като един от най-успешните в българската наука за 2024 г. на церемония на..

публикувано на 20.05.25 в 12:07