Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Птичето и дървото“ – история от думи и акварел

Започва като разказвана приказка, не толкова като написана или как животът ражда приказки - така се е случило с написването на детската книжка "Птичето и дървото" на Вера Асенова. Преди време тя съчинила историята за своята двегодишна дъщеря Нора, която сега е на четири и участва в трейлъра, представящ книгата.

„При разказването, при създаването на тази история за нея, аз използвах нейния начин на разказване на истории, който е много особен. Тя наблюдава това, което се случва и казва: „Имало тук едно време една лампа, един гардероб…“ Описва предметите в стаята. После се усетих, че аз направих абсолютно същото", споделя Вера Асенова в предаването "Закуска на тревата".

"Бяхме на един малък плаж един следобед и се опитвах да я приспя, под едно огромно иглолистно дърво и аз започнах да й разказвам… Репликите на птичето бяха думи, които тя би разпознала като свои, като детски, а репликите на дървото бяха на по-големия приятел – който може да помогне, нещо да даде и който в един момент почна да звучи почти като родител.“

Това е книжка за приятелството, за това как само с общи усилия можем да се справим – дървото и птичето не са просто приятели в едно безгрижно лято на брега на морето, изтъква Вера Асенова.

„Те преживяват и много трудности, бури. Дървото е нападнато от едни бръмбари, които почти го изяждат. Има страшни моменти в живота на всички нас, които успяваме да преодолеем с помощта на приятели, на близки хора. Някак случайно и неусетно тази история в момента звучи много актуално.“

Книжката учи децата да се грижат един за друг, да са добри приятели. Тя не е писана с идеята да поучава, казва Вера Асенова. Тя е опитала да вплете вътре неща, които ежедневно се опитва да предаде на детето си. „Те съвсем естествено станаха реплики на дървото и на птичето. Може би затова така добре се приема, доколкото имам наблюдения, от децата.“

Илюстратор на историята е аниматорът Свилен Димитров, съавтор на номиниран за Оскар през 2008 година документален филм с анимационна част.

„Неговите неща са страшно емоционални. Той избра един класически стил на илюстрация с акварел. Първо всичко беше нарисувано с молив на ръка“, разказва Вера Асенова.

„Не бях илюстрирал досега цяла книга, само няколко корици на книги за възрастни съм правил. Реших да експериментирам. Приказката беше доста класическа и оттам дойде и стилистиката на птичето, дървото и всичко останало. Доста класическа, леко ретро илюстрация се получи“, обяснява Свилен Димитров в предаването „Закуска на тревата“.      

Димитров е на финала на свой проект за анимационен филм, по който работи вече повече от две години. „Заглавието е „Любовни черупки". Историята е за охлюв, който е преживял травма и се е изолирал в своята черупка, но среща с женски индивид го кара да разчупи своите окови.“

Аниматорът мечтае за „най-обикновени неща“ – „да сме здрави, да имам интересни проекти, по които да работя, да обикалям света“.

Още за "Птичето и дървото" слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10