Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Птичето и дървото“ – история от думи и акварел

Започва като разказвана приказка, не толкова като написана или как животът ражда приказки - така се е случило с написването на детската книжка "Птичето и дървото" на Вера Асенова. Преди време тя съчинила историята за своята двегодишна дъщеря Нора, която сега е на четири и участва в трейлъра, представящ книгата.

„При разказването, при създаването на тази история за нея, аз използвах нейния начин на разказване на истории, който е много особен. Тя наблюдава това, което се случва и казва: „Имало тук едно време една лампа, един гардероб…“ Описва предметите в стаята. После се усетих, че аз направих абсолютно същото", споделя Вера Асенова в предаването "Закуска на тревата".

"Бяхме на един малък плаж един следобед и се опитвах да я приспя, под едно огромно иглолистно дърво и аз започнах да й разказвам… Репликите на птичето бяха думи, които тя би разпознала като свои, като детски, а репликите на дървото бяха на по-големия приятел – който може да помогне, нещо да даде и който в един момент почна да звучи почти като родител.“

Това е книжка за приятелството, за това как само с общи усилия можем да се справим – дървото и птичето не са просто приятели в едно безгрижно лято на брега на морето, изтъква Вера Асенова.

„Те преживяват и много трудности, бури. Дървото е нападнато от едни бръмбари, които почти го изяждат. Има страшни моменти в живота на всички нас, които успяваме да преодолеем с помощта на приятели, на близки хора. Някак случайно и неусетно тази история в момента звучи много актуално.“

Книжката учи децата да се грижат един за друг, да са добри приятели. Тя не е писана с идеята да поучава, казва Вера Асенова. Тя е опитала да вплете вътре неща, които ежедневно се опитва да предаде на детето си. „Те съвсем естествено станаха реплики на дървото и на птичето. Може би затова така добре се приема, доколкото имам наблюдения, от децата.“

Илюстратор на историята е аниматорът Свилен Димитров, съавтор на номиниран за Оскар през 2008 година документален филм с анимационна част.

„Неговите неща са страшно емоционални. Той избра един класически стил на илюстрация с акварел. Първо всичко беше нарисувано с молив на ръка“, разказва Вера Асенова.

„Не бях илюстрирал досега цяла книга, само няколко корици на книги за възрастни съм правил. Реших да експериментирам. Приказката беше доста класическа и оттам дойде и стилистиката на птичето, дървото и всичко останало. Доста класическа, леко ретро илюстрация се получи“, обяснява Свилен Димитров в предаването „Закуска на тревата“.      

Димитров е на финала на свой проект за анимационен филм, по който работи вече повече от две години. „Заглавието е „Любовни черупки". Историята е за охлюв, който е преживял травма и се е изолирал в своята черупка, но среща с женски индивид го кара да разчупи своите окови.“

Аниматорът мечтае за „най-обикновени неща“ – „да сме здрави, да имам интересни проекти, по които да работя, да обикалям света“.

Още за "Птичето и дървото" слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04