Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-пандемията в "Лего"-сцени

Мартин Леви: С конструктор можеш да имитираш живота доста добре

Снимка: Мартин Леви
Снимка: Мартин Леви

Мартин Леви има човечета от „Лего” дори по брадата. Страстта му към датския конструктор се заражда от детските години, а дните на изолация го вдъхновяват да се обърне към любимата си колекция, за да изобрази „коронавируса и безумието на хората”.

Така самият Мартин, който по професия е мениджър на събития, разказа в предаването „Изотопия” как му е хрумнало всеки ден да публикува в социалните мрежи снимка на „Лего” сцена, вдъхновена от реалния живот:

„Всичко тръгна от това как гледах във Фейсбук снимки за началото на тези неприятни времена и как хората се тълпят пред магазините, за да си купят абсолютно ненужни неща като 18 000 рула тоалетна хартия. Сетих се, че имам конструктор, който изобразява популярна търговска верига. Около него лежаха човечета. Подредих ги и ми стана смешно. Затова реших да го публикувам.”

Снимка: Мартин Леви

Съвсем скоро се появяват сцени с пластмасови човечета около истинско руло тоалетна хартия, други се тълпят около фурми (каквото дарение направиха на държавата ни Обединените арабски емирства), трети взимат причастие от една лъжичка.

„На доста хора им хареса и продължих. Хубавото е, че в началото всеки ден имаше материал, тъй като още ясно не беше на хората и на ръководството на Щаба какво се случва. И човек можеше да си умре от смях от цялата ситуация”, казва още Мартин, който продължава да твори. 

Сега обаче го вдъхновяват не само Covid-случки. Гергьовден е първият различен повод, който провокира въображението му.

„Още от дете се занимавах с пластмасово зидаро-мазачество. След което прекъснах за известно време и преди няколко години, покрай излизането на един от новите филми от поредицата „Междузвездни войни”, видях комплект и си казах: „Чакай да си го взема”. Стана като с татуировките – без една може, с една не става”, разказва Мартин.

Снимка: Мартин Леви

Първите конструктори от детството му са ярък спомен и до днес: „Спомням си, че родителите ми слагаха „Лего”-то в леглото, докато спя. Аз се събуждах с него до себе си”.

В колекцията на Мартин вече има 150 комплекта. Част от тях са ретро реликви за колекционери. Например къщичка от 1958 г., трактор от 1961 г. и лондонски автобус от 1968-а. „Имам доста строителна техника от 70-те години. Не знам защо тази фирма тогава е имала толкова любов към строителната техника”, коментира Мартин, но именно строителните пластмасови джаджи влизат в употреба за една от сцените с потребителската коронапаника. Човечетата се тълпят около техниката, тъй като с нея се пренасят ориз и леща.

Най-ексцентричният експонат на Мартин обаче е количка за хотдог. „Тя е съвсем прясна. От няколко дни е при мен”. Ето защо най-новият предмет в колекцията още не е използван, но е въпрос на време. Все пак Мартин притежава „едно кюфте от тухлички и две наденици”.

Снимка: Мартин Леви

На хората им харесва и най-често ми пишат, че много се смеят и да продължавам да го правя, след като минат карантини, пандемии и такива работи. Мисля, че ще постъпя така, защото и на мен ми харесва все повече”, категоричен е Мартин Леви. За него конструкторът имитира живота доста добре, защото няма емоция и не го е срам да покаже всичко.

Емоцията зад прословутите пластмасови тухлички можете да усетите, ако чуете интервюто в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38