Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организаторите на събития ще работят по нови правила

Снимка: БГНЕС

Събитийната индустрия е сред най-засегнатите от ситуацията с коронавируса. Около 3 хиляди са заетите в сектора у нас. След обявяване на извънредното положение голяма част от хотелите затвориха, а заетостта на хотелите общо за страната спадна до 10 на сто. Събитийните прояви бяха отменени, като част от тях бяха отложени за след юли, за есенните месеци или дори за следващата година. С писмо до Министерския съвет, Българското конгресно бюро предлага препоръки и насоки за отваряне на сектор събитийна индустрия и провежданe на организирани събития.

Събитийният туризъм се занимава с организирането на конгреси, конференции, семинари, презентации, обучения, търговски и продуктови бизнес изложения. Тази индустрия, която подпомага създаването на бизнес контакти и партньорства, всъщност може да доведе до раздвижване на икономиката. Затова е важно дейността на всички по веригата - организаторите на събития, хотелите, местата на провеждане на събитията, да бъде възстановена бързо, но и това да бъде безопасно за всички участници в новата ситуация.

"В момента всички колеги от индустрията са в готовност да стартират, но затова е важно да бъдат приети тези мерки, за да могат събитията да се плануват в месец юни, да видим какви възможности има за случването на тези събития в месец юни, но най-вече да можем правилно да поставим събитията през месеците септември, октомври, ноември", каза пред "Хоризонт" Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българско конгресно бюро.

Основно изискване е всички присъстващи лица да разполагат с лични предпазни средства. Необходимо е да се обособят зони за пребиваване на гости, зони за движение, зони със специално предназначение. "Всяка една зона ще бъде ясно обозначена. Входовете и изходите ще бъдат отделно и надлежно отбелязани“, допълни  Жилкова.

След обявяване на извънредното положение много хотели у нас затвориха с цел предпазване на гостите, някои освободиха персонала си. Други останаха да работят само с дългосрочно настанени гости. Конгресните събития обичайно се провеждат в големите градове.

"Правим доста проучвания. Изградили сме си една маркетинг стратегия, един документ, който включва всички наши цели, които искаме да постигнем, няколко сценария, след като хотелът отвори. Фокусирали сме се върху конкурентните предимства, които смятаме за важни в тази конкретна криза. Това неминуемо е нивото на хигиена, чистота, сигурността и спокойствието на гостите", подчерта Мартина Божанска, маркетинг директор.

Новата ситуация ще наложи нови стандарти при почистването в хотелите.

"Много хотели по света вече въвеждат процедури от типа, когато една стая се ползва от гост, след това минимум 24 часа остава празна, след което влиза камериерка за основно почистване, екипирана, така че да бъде предпазена, след което се дезинфекцира, след което се оставя още 24 до 48 часа празна. И така около 3-4 дни една стая не може да се ползва и продава", посочи Божанска. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05