Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организаторите на събития ще работят по нови правила

Снимка: БГНЕС

Събитийната индустрия е сред най-засегнатите от ситуацията с коронавируса. Около 3 хиляди са заетите в сектора у нас. След обявяване на извънредното положение голяма част от хотелите затвориха, а заетостта на хотелите общо за страната спадна до 10 на сто. Събитийните прояви бяха отменени, като част от тях бяха отложени за след юли, за есенните месеци или дори за следващата година. С писмо до Министерския съвет, Българското конгресно бюро предлага препоръки и насоки за отваряне на сектор събитийна индустрия и провежданe на организирани събития.

Събитийният туризъм се занимава с организирането на конгреси, конференции, семинари, презентации, обучения, търговски и продуктови бизнес изложения. Тази индустрия, която подпомага създаването на бизнес контакти и партньорства, всъщност може да доведе до раздвижване на икономиката. Затова е важно дейността на всички по веригата - организаторите на събития, хотелите, местата на провеждане на събитията, да бъде възстановена бързо, но и това да бъде безопасно за всички участници в новата ситуация.

"В момента всички колеги от индустрията са в готовност да стартират, но затова е важно да бъдат приети тези мерки, за да могат събитията да се плануват в месец юни, да видим какви възможности има за случването на тези събития в месец юни, но най-вече да можем правилно да поставим събитията през месеците септември, октомври, ноември", каза пред "Хоризонт" Теодора Жилкова, изпълнителен директор на Българско конгресно бюро.

Основно изискване е всички присъстващи лица да разполагат с лични предпазни средства. Необходимо е да се обособят зони за пребиваване на гости, зони за движение, зони със специално предназначение. "Всяка една зона ще бъде ясно обозначена. Входовете и изходите ще бъдат отделно и надлежно отбелязани“, допълни  Жилкова.

След обявяване на извънредното положение много хотели у нас затвориха с цел предпазване на гостите, някои освободиха персонала си. Други останаха да работят само с дългосрочно настанени гости. Конгресните събития обичайно се провеждат в големите градове.

"Правим доста проучвания. Изградили сме си една маркетинг стратегия, един документ, който включва всички наши цели, които искаме да постигнем, няколко сценария, след като хотелът отвори. Фокусирали сме се върху конкурентните предимства, които смятаме за важни в тази конкретна криза. Това неминуемо е нивото на хигиена, чистота, сигурността и спокойствието на гостите", подчерта Мартина Божанска, маркетинг директор.

Новата ситуация ще наложи нови стандарти при почистването в хотелите.

"Много хотели по света вече въвеждат процедури от типа, когато една стая се ползва от гост, след това минимум 24 часа остава празна, след което влиза камериерка за основно почистване, екипирана, така че да бъде предпазена, след което се дезинфекцира, след което се оставя още 24 до 48 часа празна. И така около 3-4 дни една стая не може да се ползва и продава", посочи Божанска. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49