Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сънят на Сципион” от програмата на OperaVision

Снимка: OperaVision

Моцартовият фестивал в програмата на OperaVision насочва вниманието ни към една напълно непозната опера на Моцарт - „Сънят на Сципион“. Тя много рядко се поставя в оперните театри, а и записите, осъществени от звукозаписните фирми, са само два. Така че за всички любители на операта  тя е неизвестна, може да се каже –откритие, но веднага ще  добавя -стойностно откритие, което си заслужава да се чуе!

Моцарт композира „Сънят на Сципион”, когато е на 15 години, по либрето на Метастазио, който е взел сюжета от книгата на Чичеро със същото заглавие. Странен избор за такъв гений като Моцарт - съдържанието е нравоучително, морализаторско, липсва каквото и да е  сценично действие. Може би и затова той кръщава творбата си  драматична серенада, а не опера. Всъщност това е по-скоро  оратория, защото са включени 10 арии и няколко хорови сцени, липсват ансамбли, оркестрови фрагменти, характерни за този жанр.

Съдържанието накратко: Сципион сънува, че при него идват две алегорични фигури - Фортуна и Констанца, които настояват той да предпочете коя от двете за да му стане спътница в живота. Позволяват му да им задава въпроси. Разбира се, всяка говори за добродетелите, които притежава, а те си личат от имената им - Фортуна и Констанца. В помощ идват още мъртвият военачалник Публиус и бащата на Сципион Емилио, които също съветват героя. Когато той избира Констанца, Фортуна се разгневява, Сципион се събужда и хорът пее химн на добродетелта. Странен избор за 15 годишно дете, но творбата е била посветена на архиепископ Сигизмунд фон Шратенбах и явно съдържанието е отговаряло на изискванията. Уви, той неочаквано умира и се налага Моцарт да промени  посвещението - на новия архиепископ граф  Колоредо.

На 1 май 1872 година част от операта е изпълнена - една ария, финалния хор и заключителния речитатив, посветен на новия архиепископ. До края на живота си Моцарт не вижда постановка на цялата  си творба. Едва през 1979 година операта е изпълнена в Залцбург на Моцартовите седмици като в изпълнението участват едни от най-известните певци на това време - Петер Шрайер, Лучия Поп, Едита Груберова, Томас Мозер, Едит Матис със Залцбургския камерен хор и оркестъра на Моцартеума под диригентството на Леополд Хагер. Този състав осъществява и първия запис на операта „Сънят на Сципион“. През 1991 г. е направен още един запис. През 2001 г. Готъм камерна опера представя за първи път творбата в САЩ, а миналата година тя бе представена в театър Ла Фениче Венеция. Точно това е записът, който се предлага в OperaVision.

Изпълнението е на много добро професионално ниво. Пеят предимно млади певци, вече известни изпълнители на барокова музика в Европа. Задачата им никак не е лесна - ариите са 10, но технически са много трудни, виртуозни, изискват сериозна вокална техника,  нищо че са композирани от 15-годишно дете. Въпреки че не са още типичните за Моцарт арии, каквито обичаме да слушаме, те са написани майсторски, а в някои вече се усеща бъдещото развитие на композитора, особено във втората ария на Констанца. Слушайки я, си представяме бъдещата Царица на нощта. Интересното е, че от шестима изпълнители трима са тенори /мъжете/ и три – сопрани /жените/. Изпълнителят на ролята на Сципион Джузепе Валентино Буцо, носител на наградата „Лучано Павароти, е отскоро на оперната сцена. Пее в италианските оперни театри, в Южна Америка, а скоро дебютира в Ковънт Гардън с ролята на Неморино. Музикален, със стабилна техника, той уверено върви към голямата кариера. Прави впечатление с лекия си и подвижен глас изпълнителката на ролята на Констанца Франческа Бонкомпани, известна изпълнителка на барокова музика, пяла в най-големите концертни зали по света с диригенти като Уйлям Кристи, Джон Елиът Гардинър, Филип Херевеге, Марк Минковски, Пол Егню. Това е достатъчно престижна биография! Убедителни бяха и певците, ангажирани в останалите роли: Бернарда Бобро – в ролята на Фортуна, Емануеле Д’Аганно - Публио, Лука Червони - Емилио. Спектакълът дирижира известният италиански диригент, музиколог, композитор, историк и флейтист Федерико Мариа Сардели, който много вещо представи операта. Известната италианска оперна режисьорка Елена Барбалих беше направила чудеса, за да раздвижи сценичното действие и да направи операта подходяща за гледане.

Интересен е спектакълът на „Сънят на Сципион“ и заслужава да бъде гледан! И не бива да забравяме, че тази опера е сътворена от едно 15-годишно дете!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00