Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Принуждават пациенти да си правят тест за коронавирус при хоспитализация

Снимка: БГНЕС

Министерството на здравеопазването публикува становище, според което не може да се поставя условие да се прави PCR тест, заплатен от гражданите като изискване за прием или консултация със специалист в лечебни заведения. Пациенти обаче сигнализират, че са заплатили и бърз, и PCR тест, без да са заразени с Covid-19, за да имат достъп до здравна услуга. От пациентските организации са категорични, че това е незаконно, а становището на МЗ няма силата на заповед.

Изникват повече въпроси, отколкото отговори по отношение както на заплащането на PCR тестовете за приема на пациенти в болница, така и заради неяснотата как ще се приложи решението Здравната каса да заплаща по 60 лева от стойността на PCR теста за здравноосигурени лица със симптоми с коронавирус.

Павлина Григорова е с множество заболявания и инвалид. За влизане в болница е заплатила PCR тест за 130 лева и бърз тест, за да й направят контролни изследвания в лаборатория. "Трябваше да вляза в хоспитализация за промяна на курса на лечението, заради свалянето на някои от лекарствата, които получавах до този момент по Здравна каса и се сблъсках с това, че аз нямам PCR, а идвам от дълбоката провинция. Като нямам PCR, трябва да се прибера, да събера пари, да си го платя, за да се върна обратно за хоспитализация", разказа жената пред "Хоризонт".

Тестовете за коронавирус като условие за болнично лечение са незаконни, категорична е Пенка Георгиева от Пациентски организации "Заедно с теб", където вече имат множество подобни сигнали.

"Не е морално да се искат пари за нещо, което не е законово регламентирано, т.е. тестовете са незаконни като условие за постъпване в болница. Не може да се искат такива тестове да се заплащат от пациентите", подчерта Георгиева. 

В Наредбата за достъп до медицинска дейност никъде не е упоменато, че тези тестове трябва да бъдат заплащани от пациентите, а болници поставят това изискване.

Директорът на столичната Регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев коментира, че лечебните заведения не трябва да изискват допълнително заплащане на тестовете за коронавирус. "Подайте ми сигнал, ще го разгледаме", увери той.

От Сдружението на общинските и на областните болници излязоха с обръщение държавата да поеме заплащането на PCR тестовете за всички пациенти.

Вторият проблем, който се очертава е, че Здравната каса ще заплаща по 60 лева за PCR тест на здравноосигурено лице, но след преглед при личен лекар, който дава направление за специалист инфекционист. С този документ се отива при дежурния лекар в Регионалната здравна инспекция и той има последната дума. Лекарите в здравните инспекции нямат договорни отношения със Здравната каса, изтъкна пред "Хоризонт" доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари

"Аз не мисля, че лекарите там са по-компетентни и по-добре познават пациентите, отколкото ние например или пък колегите инфекционисти и други, които ежедневно се занимават с пациенти. Това решение вероятно е взето, за да има пак някакъв контрол върху разходването на финансовите средства, но чисто професионално погледнато в него няма никаква логика", смята Любомир Киров. 

Така регламентирани, тестовете по НЗОК няма да решат проблема, казва д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването.

"Здравната каса е задължена да заплаща на здравноосигурените лица тези изследвания, но начинът, по който е направено, не работи", обобщава той.

Средства от Националната здравноосигурителна каса няма да се отпускат за изследване на пациенти, които се скринират преди някаква друга оперативна или терапевтична интервенция преди постъпване в болница, обясни д-р Веселина Колева, началник на клинична лаборатория в Болница "Токуда".
   

"И от епидемиологична гледна точка, и от медицинска гледна точка разкарването през различни институции на пациент, който е силно съмнителен за това инфекциозно заболяване, не е много разумно", заяви тя.

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07